Винченцо Белини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Винченцо Белини (Катанија, 1 ноември 1801 - Париз, 24 септември 1835), италијански оперски композитор.

Тој е творец на италијанскиот оперски стил наречен белканто. Најпознати негови опери се „Норма“, „Месечарка“, „Пуританци“, „Капулети и Монтеки“ и други[1],[2].

Винченцо Белини

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vincenzo Bellini Italian composer“. Архивирано од изворникот на 2021-02-11. Посетено на 2021-02-04.
  2. „Vincenzo Bellini“. Архивирано од изворникот на 2021-01-21. Посетено на 2021-02-04.