Роберт Лукетиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Лукетиќ
Роден(а)1 ноември 1973
Сиднеј, Австралија
Занимањефилмски режисер, филмски продуцент, текстописец
Активен1997 - денес
Роберт Лукетиќ
Роберт Лукетиќ

Роберт Лукетиќ (англиски: Robert Luketic; 1 ноември 1973) — австралиски филмски режисер, филмски продуцент и текстописец. На светската филмска сцена е забележан по филмските хитови Свекрва-чудовиште, Законски русокоса, 21 и Убијци.

Животопис[уреди | уреди извор]

Лукетиќ е роден во Сиднеј, Австралија од татко Хрват и мајка Италијанка.[1][2] Роберт Лукетиќ има помлада сестра, Мери Лукетиќ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „tportal“. www.tportal.hr (хрватски).
  2. „vecernji list“. www.vecernji.hr (хрватски). Архивирано од изворникот на 2009-08-11. Посетено на 2010-09-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]