Втора влада на Бранко Црвенковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Втора влада на Бранко Црвенковски
Flag of Macedonia (1992–1995).svg Flag of Macedonia.svg
3. влада на Македонија
1994-1998
Branko Crvenkovski 1998 (cropped).jpg
Црвенковски во 1998
Конституирана20 декември 1994
Распуштена30 ноември 1998
Организација
ПретседателКиро Глигоров
ПремиерБранко Црвенковски
Статус во собраниеКоалициска влада
Историја
Избори1994
Претходен кабинетПрва влада на Бранко Црвенковски
Следен кабинетВлада на Љубчо Георгиевски

3. влада на Македонија — избрана по парламентарните избори во 1994 година. На нејзино чело повторно е избран Бранко Црвенковски - еден од најмладите премиери во светот. Неговата влада владееше од 20 декември 1994 до 30 ноември 1998. Извршени се две реконструкции на владата, во февруари 1996 и мај 1997.

Состав на владата во 1994[уреди | уреди извор]

Составот на Владата во 1994 година е следниот:[1]

Состав на владата по реконструкцијата во 1996[уреди | уреди извор]

На 23 февруари 1996 година Собранието на Република Македонија изврши реконструкција на владата. Во нејзиниот состав влегуваат:[2]

Состав на владата по реконструкцијата во 1997[уреди | уреди извор]

На 29 мај 1997 година Собранието на Република Македонија изврши нова реконструкција на владата. Во нејзиниот состав влегуваат:[3]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Службен весник на РМ, 67/94
  2. Службен весник на РМ, 10/96
  3. Службен весник на РМ, 24/97