Ирина Привалова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирина Привалова
Медали
Женска атлетика
Натпреварувач за Olympic flag.svg
Сребрен медал – второ место 1992 Барселона штафета 4x100m
Бронзен медал – трето место 1992 барселона 100m
Натпреварувач за  Русија
Златен медал - прво место 2000 Сиднеј 400m со пречки
Бронзен медал – трето место 2000 Сиднеј штафета 4x400m
Светски првенства
Златен медал - прво место 1993 Штутгарт штафета 4x100m
Сребрен медал – второ место 1991 Токио штафета 4x100m
Сребрен медал – второ место 1993 Штутгарт штафета 4x400m
Сребрен медал – второ место 1995 Гетеборг 200m
Бронзен медал – трето место 1993 Штутгарт 200m
Бронзен медал – трето место 1995 Гетеборг 100m
Европски првенства
Златен медал - прво место 1994 Хелсинки 100m
Златен медал - прво место 1994 Хелсинки 200m
Златен медал - прво место 1998 Будимпешта 200m
Сребрен медал – второ место 1994 Хелсинки штафета 4x100m
Сребрен медал – второ место 1998 Будимпешта 100m
Бронзен медал – трето место 1998 Будимпешта штафета 4x100m

Ирина Анатолиевна Привалова родена како Ирина Анатолиевна Сергеева (родена на 22 ноември 1968 во Малаховка) (руски: Ирина Анатольевна Привалова, Сергеева) е руска атлетичарка и освојувач на повеќе Олимписки медали.

Кариерата ја започнала како натпреварувачка главно на 100 и на 200m. Во тие дисциплини, Ирина освоила многу медали на големите атлетски натпреварувања. Настапувајќи во овие дисциплини, таа освоила само едно злато и тоа како дел од штафетата на Русија 4х100m на Светското првенство во атлетика - 1993 одржано во Штутгарт. Таа исто така постигнала и забележителни резултати на Европските првенства со освоени 2 злата на 200 и едно на 100m. Во подоцнежниот дел од својата кариера, Ирина се пренасочи главно во трката на 400m со пречки. Во оваа дисциплина, таа на Летните олимписки игри - 2000 одржани во Сиднеј со време од 53,02s го освои своето прво Олимписко злато, а како дел од штафетата на Русија 4х400m го освои својот втор бронзен медал на Олимписките игри.

Покрај своите настапи на отворено, Ирина во својата кариера има постигнато и збележителни резултати во сала, на трките на 60, 200 и 400m. Таа исто така е и светска рекордерка во трката на 60m во сала со време од 6,92s.