Клаудија Валоа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клаудија Валоа
Војводка од Лорен

Claude of Valois1.jpg
Сопружник Шарл III
Династија Лотаринска династија
Династија Валоа
Татко Анри II
Мајка Катерина Медичи

Клаудија Валоа (француски: Claude Valois) била француска принцеза, ќерка на францускиот крал Анри II и Катерина Медичи. Таа е родена на 12 ноември 1542 година во Фонтенбло, Франција. Детските години ги поминала заедно со својата поголема сестра Елизабета Валоа, идната кралица на Шпанија, и со својата снаа, идната Марија Стјуард, кралица на Шкотска.

На 19 јануари 1559 година се омажила за Шарл III, со кој имала девет деца. Починала за време на раѓањето на своето последно дете на 21 февруари 1575 година.