Александар Бородин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Александар Бородин
Роден(а) 12 ноември 1833
Санкт Петербург, Руска империја
Починал(а) 27 февруари 1887 (на 53 години)
Санкт Петербург, Руска империја
Занимање композитор и хемичар

Александар Бородин (12 ноември 1833; Санкт Петербург, Русија - 27 февруари 1887; Санкт Петербург) бил руски композитор кој од 1862 година земал часови од Моли Балакирев. Подгреани од националистичкото чувство, двајцата луѓе станале срцевината на група руски композитори познати како петтмина. Бил професор по хемија поголемиот дел од својот живот и оставил мал композициски опус, кој ги вклучува оркестарската суита „Во степите на централна Азија“ (1880), два жичани квартета и три симфонии, од кои втората останала многу популарна. Неговата опера „Кнез Игор“, која ги содржи познатите „Половцијан танци“, останала незавршена иако на неа повремено работел цели 18 години.

Користена литература[уреди | уреди извор]