Прејди на содржината

Брест-литовски договор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брест-литовски договор
{{{image_alt}}}
Потпишан3 март 1918
МестоБрест-Литовск
денешна Белорусија[1]
Условратификација
Потписници Германско Царство
 Австроунгарија
 Кралство Бугарија
 Османлиско Царство
 Russian SFSR
Јазицибугарски · германски · унгарски
руски · османлиски

Брест-литовскиот договор - мировен договор потпишан на 3 март 1918 година меѓу Централните сили (Германија, Австроунгарија, Бугарија и Османлиското Царство) и Русија. Со потпишувањето на договорот, Русија се повлекла од Првата светска војна.

Русија, веднаш по Октомвриската револуција била принудена да склучи мир по цена на значителни територијални, демографски и економски загуби. Како резултат на договорот, Полска, Балтичките земји и Финска биле засекогаш изгубени за Русија, додека Украина, Белорусија и Кавказ преминале во германската сфера на влијание. Иако победиле на Источниот фронт, Централните сили не успеале да се спротивстават на Антантата и војната завршила со пораз во ноември истата година, по што Брест-литовскиот договор бил поништен. Благодарение на мирот со Германија и сојузниците, болшевичката влада на чело со Ленин се задржила на власт и подоцна успеала да опстои во нејзините борби против националистите и монархистите.