Интервју

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Интервју претставува методолошка постапка што се применува во социолошките истражувања со цел да се дојде до емпириски податоци преку вербална комуникација меѓу испитувачот и испитаникот, а податоците ќе се користат за научни цели. Интервјуто може да биде слободно и насочено.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]