Дона Рид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дона Рид

Дона Рид (англиски: Donna Reed) (27 јануари 192114 јануари 1986) била американска филмска и телевизиска артистка. Во 1958 година ја доби наградата „Оскар“ за улогата на девојката за забава во познатиот воен филм „Од овде до вечноста“.