Џон Апдајк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џон Апдајк
John Updike with Bushes new.jpg
Апдајк во 1989
Роден/аЏон Хојер Апдајк
18 март 1932
Ридинг, Пенсилванија, САД
Починат/а27 јануари 2009
Данверс, Масачусетс, САД
Занимањеписател, поет, критичар
ЖанрРеализам
Значајни делаРабит Ангстром
Хенри Беч
Вештерките од Иствик

Потпис

Џон Хојер Апдајк (англиски: John Hoyer Updike, 18 март 1932 – 27 јануари 2009) бил американски поет, писател и книжевен критичар. Тој е еден од трите писатели кои добиле Пулицерова награда повеќе од трипати, другите двајца се Бут Таркингтон и Вилијам Фокнер. Апдајк објавил повеќе од 20 романи, поголем број кратки раскази, но пишувал и поезија и објавувал книжевни критики.

Апдајк е познат по тоа што редовно бил објавуван од The New Yorker започнувајќи од 1954 година, како и објавувањето на серијалот книги за „Зајакот“.

Дела[уреди | уреди извор]

 • Книги за Зајак
 • Бегај Зајак бегај (Rabbit, Run, 1960)
 • Враќањето на Зајакот (Rabbit Redux, 1971)
 • Зајакот е богат (Rabbit Is Rich, 1981)
 • Зајакот умрел (Rabbit At Rest, 1990)
 • Секавање на Зајакот (Rabbit Remembered, 2000)

Останати романи

 • Саем за сиромашните (The Poorhouse Fair, 1959)
 • Кентаур (The Centaur, 1963)
 • Парови (Couples, 1968)
 • Романса или се венчаме (Marry Me (A Romance), 1977)
 • Вештерките од Истивик (The Witches of Eastwick, 1984)
 • Роџерова верзија (Roger's Version, 1986)
 • С (1988)
 • Бразил (1994)
 • Гертруда и Клавдиј (Gertrude and Claudius, 2000)
 • Терорист (Terrorist, 2006)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


 1. "John Updike". Front Row. Retrieved on 18 January 2014.