Прејди на содржината

Никица Калоѓера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никица Калоѓера
Роден 19 мај 1930(1930-05-19)
Белград
Починал 27 јануари 2006(2006-01-27) (возр. 75)
Загреб,  Хрватска
Занимање композитор, диригент, аранжер, музички продуцент

Никица Калоѓера (хрватски: Nikica Kalogjera, р. 19ти мај 1930 во Белград - п. 27ми јануари 2006 во Загреб) е хрватски композитор на забавна музика, диригент, аранжер и продуцент.

Во својата долгогодишна кариера, Калоѓера има напишано преку илјада композиции, а е и добитник на многубројни награди и признанија. Првата плоча ја снима во 1952 година заедно со Иво Робиќ за дискографската куќа Југотон. Калоѓера исто така компонира и филмска музика, како и музика за театар, телевизиски драми и серии.

Завршува Музичка академија, а потоа и докторира на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Загреб. Работи кратко како лекар во болницата „Свети Дух“ во Загреб, пред повторно да ѝ се врати на музиката.


Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Добитник е на многубројни југословенски, хрватски и меѓународни награди. Меѓу поважните се издвојуваат:

Филмографија[уреди | уреди извор]