Голиот човек

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Голиот човек“
РежисерОбрад Глушчевиќ
ПродуцентЈадран филм
СценаристРанко Маринковиќ
(според идеја на Обрад Глушчевиќ)
Главни улогиВера Чукиќ
Антун Налис
Љубиша Самарџиќ
Карло Булиќ
Раде Марковиќ
Павле Минчиќ
Јосип Мароти
Драгутин Добричанин
Милан Срдоч
Жанркомедија
МузикаНикица Калоѓера
КинематографијаНенад Јовчиќ
МонтажаКатарина Стојановиќ
Премиера1968
Времетраење100 мин
Земја Хрватска
ЈазикХрватски

„Гол човек“ (српскохрватски: Goli čovik) — филм од 1968 година, режиран од Обрад Глушчевиќ по сценариото на Ранко Маринковиќ (според идејата на Глушчевиќ). Главните улоги ги играат: Вера Чукиќ, Антун Налис, Љубиша Самарџиќ, Раде Марковиќ, Милан Срдоч, Карло Булиќ и Јосип Мароти.[1]. [2]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Една убава жена (ја игра Чукиќ) работи како домашна помошничка на месниот благородник во Далмација. Една ноќ, стариот благородник слуша необични звуци и пука со огнено оружје. Жителите на местото подоцна раскажуваат дека од куќата излегол гол човек. По некое време, стариот умира, жената раѓа машко дете. Така минуваат годините, а наспроти тешката економска состојба и војната, жената станува сè поубава. Нејзиниот син расте, а жителите на местото се прашуваат кој е голеиот човек...

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Goli čovik, hrvatski film (1968.) (пристапено на 17.6.2022)
  2. „Hrvatski filmski arhiv: Popis hrvatskih dugometražnih filmova 1944. - 2006“. Архивирано од изворникот на 2011-01-05. Посетено на 2014-05-11.