Батон Руж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Батон Руж
Baton Rouge
Батон Руж
Батон Руж
Батон Руж
Официјално знаме на Батон Руж
Знаме
Местоположба
Местоположба на Батон Руж
Местоположба на Батон Руж
Општи податоци
Име
- изворно
Батон Руж
  Baton Rouge
Прекари Црвениот Стап
Red Stick
Главниот Град
  The Capital City
Б.Р
  B.R
Прво доселување 16 јануари 1817
Основан 1699
Повикувачки број 225
Официјална страница http://www.brgov.com
Управа
Земја САД
Сојузна држава Луизијана
Градоначалник Мелвин Холден
Географија
Површина
- копно
- вода
204.8 км²
198.9 км2
5.7 км2
Надморска височина 14 м
Население
Население 229,553 (2010)
Густина 1,144.8 ж/км²

Батон Руж (англиски: Baton Rouge) е главен и втор по големина град во американската сојузна држава Луизијана, веднаш по Њу Орлеанс. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 229,553. Градот лежи на реката Мисисипи

Поврзано[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sister-city agreement finalized | News | 2theadvocate.com — Baton Rouge, LA“. 2theadvocate.com. 2010-04-13. Архивирано од изворникот на 2012-03-11. Посетено на 2011-04-27.