Прејди на содржината

Далас

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Далас, Тексас)
Далас, Тексас

Далас (англиски: Dallas) е град во американската држава Тексас. Основан е во 1841 година. Овој град според статистиките во 2007 година, има 1 232 940 жители,[1] то го прави трет град во Тексас, и деветти град по број на жители во САД.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Збратимени градови со Далас се:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Table 1: Annual Estimates of the Population for Incorporated Places Over 100,000, Ranked by 1 јули 2008 Population: 1 април 2000 to 1 јули 2008“ (CSV). 2008 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. 2009-07-01. Посетено на 2009-07-01.
  2. „Sister Cities International“. Архивирано од изворникот на 2008-02-10. Посетено на 2011-04-03.