Прејди на содржината

Хонолулу

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хонолулу, Хаваи)
Хонолулу
Honolulu
Воздушен поглед на центарот од градското пристаниште
Воздушен поглед на центарот од градското пристаниште
Знаме на ХонолулуАмблем на Хонолулу
Амблем
Прекар(и): Крстопат на Тихиот Океан, Заштитениот залив
(Crossroads of the Pacific, Sheltered Bay)
Гесло: Ha’aheo No ‘O Honolulu (Гордоста на Хонолулу)[1]
Location in Округ Хонолулу и државата Хаваи
Location in Округ Хонолулу и државата Хаваи
Хонолулу is located in Hawaii
Хонолулу
Хонолулу
Location in Hawaii
Координати: 21°18′32″N 157°49′34″W / 21.30889° СГШ; 157.82611° ЗГД / 21.30889; -157.82611
Земја САД
ДржаваХаваи
ОкругХонолулу
Управа
 • ГрадоначалникМуфи Ханеман
Површина
 • ГрадскаПредлошка:Infobox settlement/impus/mag
 • Земјишна222.0 км2
 • Вода50.1 км2
Надм. вис.{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „sea“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „sea“
}}
Sea Level 0 м
Население (2000)
 • Градско371,657
 • Метро909,863
Час. појасHawaii-Aleutian Standard Time (UTC-10)
Zip Code96801-96825
Повик. бр.808
FIPS code15-17000
GNIS feature ID0366212
Мреж. местоhttp://www.honolulu.gov/

Хонолулу (англиски и хавајски: Honolulu) — главен град на американската созјузна држава Хаваи. Градот има население од 371.657 жители (2000), додека целиот округ има 909.863 жители. На хавајски јазик, Хонолулу значи "заштитен залив" или "место за засолнување." Хонолулу е родниот град на американскиот претседател Барак Обама.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Хинолулу е збратимен со следниве градови:[2]

Филипини Багио, Филипини Азербејџан Баку, Азербејџан Франција Брујерес, Франција
Кина Хајнан, НР Кина Јапонија Хирошима, Јапонија Виетнам Хуе, Виетнам
Кенија Момбаса, Кенија Индија Мумбаи, Индија Јапонија Наха, Јапонија
Португалија Синтра, Португалија Јапонија Токио, Јапонија Филипини Виган, Филипини
Русија Владивосток, Русија Кина Џунгшан, НР Кина Јужна Кореја Сеул, Јужна Кореја
Филипини Пуерто Принсеса, Филипини Порторико Сан Хуан (САД) Филипини Лаоаг, Филипини
Венецуела Каракас, Венецуела Филипини Себу, Филипини Португалија Фунчал, Португалија
Јужна Кореја Инхеон, Јужна Кореја Тајван Каосиунг, Тајван, Република Кина

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Events, Official Web Site for The City and County of Honolulu." City and County of Honolulu. Accessed 14 октомври 2008.
  2. City and County of Honolulu: Sister Cities[мртва врска], Honolulu, 2008. Accessed 2009-02-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]