Шајен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шајен
Cheyenne
Центарот на Чејен
Центарот на Чејен
Центарот на Чејен
Местоположба
Координати

8°44′N″41, 48°7′W″104

Општи податоци
Име
- изворно
Шајен
  Cheyenne
Основан 1867
Официјална страница http://www.cheyennecity.org
Управа
Земја САД
Сојузна држава Вајоминг
Округ Ларами
Географија
Надморска височина 1,848 м
Население
Население 59,466 (2010)


Шајен (англиски: Cheyenne) е главен и најголем град во американската сојузна држава Вајоминг. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 59,466 жители

Надворешни врски[уреди | уреди извор]