Грб на Гуам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на Гуам

Грбот на Гуам се наоѓа на средината на знамето на Гуам. Грбот има облик на камен за лов од племето Чаморо. На грбот е претставен заливот Агна во кој се наоѓа „проа“ (вид на микронезиско пловило, и кокосово дрво, познато и како „Дрво на животот“. Во средината на грбот стои натписот "GUAM".

Поврзано[уреди | уреди извор]