Грб на Тувалу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Тувалу
Подробно
Штитзлатен штит со осум школки, осум листа од банана и штит со приказ на колиба и море.
Држачинема
МотоTuvalu mo te Atua

Грбот на Тувалу е официјалниот грб на оваа океанска држава. Грбот бил воведен како официјален по независноста на државата од Обединетото Кралство.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот е составен од златен штит покрај чии рабови се наредени осум школки и осум листови од банана. Во внатрешноста има уште еден помал штит на кој има приказ на златна колиба поставена на зелена подлога и под нив има златни пет бранови и сино море. Под штитот се наоѓа златна лента со натпис на тувалски Tuvalu mo te Atua, што во превод значи „Тувалу за семоќниот“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]