Список на земјите по БДП (номинален)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на земјите во светот според номинален БДП во 2011 г. (Светска книга на факти).[1]

Статијава дава список на земјите во светот подредени по нивниот бруто домашен производ (БДП) - пазарната вредност на сите конечни стоки и услуги на една земја за дадена година. Наведените проценети вредности се пресметани согласно пазарниот или официјалниот владин курс.

Неколку од наведените економии не се сметаат за земји (светот, ЕУ и некои зависни територии), но фигурираат на списоците бидејќи стојат во изворите. На овие економии не им се дава ранг, туку се наведуваат по потреба.

Тука претставените податоци не го земаат предвид трошокот на живеење во разни земји. Покрај тоа, резултатите знаат во голема мера да се разликуваат од година во година, зависно од колебањата на курсот на валутата на дадената земја. Ваквите колебања го менуваат рангот на земјата од една година на друга, но не претставуваат одраз на фактичкиот животен стандард на народот. Поради тоа, овие бројки треба да се користат внимателно и да се земаат предвид само онаму кадешто има смисла.

Некои земји или региони имаат богато население, но може да се водат со мал БДП. Ова се должи на тоа што земјата или регионот има малубројно население, а оттаму и мала вкупна економија. БДП се пресметува со множење на бројот на населението со богатството по глава на жител.

Споредбите за богатството на земјите честопати се прават врз основа на паритетот на куповната моќ (ПКМ), при што бројките се прилагодуваат во однос на разликите во трошокот на живеење во разните земји. (погл. Список на земјите по БДП (ПКМ)) Употребата на ПКМ го отстранува проблемот со валутниот курс, но има и свои недостатоци: не ја одразува вредноста на економскиот удел во меѓународната трговија, и затоа бара повеќе проценување отколку номиналниот БДП. Сè на сè, бројките за ПКМ по глава на жител се потесно распределени отколку бројките за номиналниот БДП по глава на жител.

На првиот список се прикажани податоци од Статистичкото одделение на ООН за 2010 г. Вториот содржи податоци на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за 2011 г.б1б5б6 На третиот стојат проценките на Светската банка (претежно за 2011 г.), а на четвртиот се проценките на Светската книга на факти на ЦИА (исто така претежно за 2001 г.)

Список[уреди | уреди извор]

Според ООН (2010)[2] Според ММФ (2011)[3] Според Светската банка (1990–2011)[4] Според Светската книга на факти (2000–2011)[1]
Место Земја/Регион БДП во 2010 (млн US$)
 Свет 62.633.783
1  САД &1000000001444710000000014.447.100
2  Кина &100000000057393580000005.739.358
3  Јапонија &100000000054588730000005.458.873
4  Германија &100000000032803340000003.280.334
5  Франција &100000000025598500000002.559.850
6  Обединето Кралство &100000000022535520000002.253.552
7  Бразил &100000000020889660000002.088.966
8  Италија &100000000020512900000002.051.290
9  Индија &100000000017223280000001.722.328
10  Канада &100000000015770400000001.577.040
11  Русија &100000000014798230000001.479.823
12  Шпанија &100000000014073220000001.407.322
13  Австралија &100000000012719450000001.271.945
14  Мексико &100000000010322240000001.032.224
15  Јужна Кореја &100000000010143690000001.014.369
16  Холандија &10000000000779310000000779.310
17  Турција &10000000000734440000000734.440
18  Индонезија &10000000000707448000000707.448
19  Швајцарија &10000000000527920000000527.920
20  Полска &10000000000469393000000469.393
21  Белгија &10000000000469347000000469.347
22  Шведска &10000000000458725000000458.725
23  Саудиска Арабија &10000000000434666000000434.666
24  Норвешка &10000000000413056000000413.056
25  Венецуела &10000000000391307000000391.307
26  Иран &10000000000386670000000386.670
27  Австрија &10000000000379047000000379.047
28  Аргентина &10000000000370263000000370.263
29  ЈАР &10000000000363704000000363.704
30  Тајланд &10000000000318850000000318.850
31  Данска &10000000000309866000000309.866
32  Грција &10000000000301065000000301.065
33  ОАР &10000000000297648000000297.648
34  Колумбија &10000000000288086000000288.086
35  Финска &10000000000238731000000238.731
36  Малезија &10000000000237797000000237.797
37  Португалија &10000000000228859000000228.859
9999999  Хонгконг &10000000000224459000000224.459
38  Сингапур &10000000000222699000000222.699
39  Израел &10000000000217445000000217.445
40  Египет &10000000000215272000000215.272
41  Ирска &10000000000206600000000206.600
42  Чиле &10000000000203443000000203.443
43  Филипини &10000000000199591000000199.591
44  Чешка &10000000000197674000000197.674
45  Нигерија &10000000000196410000000196.410
46  Пакистан &10000000000174150000000174.150
47  Романија &10000000000161629000000161.629
48  Алжир &10000000000158650000000158.650
49  Перу &10000000000157324000000157.324
50  Казахстан &10000000000146908000000146.908
51  Нов Зеланд &10000000000141406000000141.406
52  Украина &10000000000137936000000137.936
53  Унгарија &10000000000128629000000128.629
54  Катар &10000000000127333000000127.333
55  Кувајт &10000000000124331000000124.331
56  Виетнам &10000000000103902000000103.902
57  Бангладеш &1000000000009968900000099.689
9999999  Порторико &1000000000009920200000099.202
58  Мароко &1000000000009154200000091.542
59  Словачка &1000000000008726300000087.263
60  Ангола &1000000000008247000000082.470
61  Судан &1000000000007948000000079.480
62  Либија &1000000000007194500000071.945
63  Куба &1000000000006422000000064.220
64  Хрватска &1000000000006085200000060.852
65  Сирија &1000000000005983400000059.834
66  Еквадор &1000000000005891000000058.910
67  Оман &1000000000005785000000057.850
68  Белорусија &1000000000005471300000054.713
69  Луксембург &1000000000005333000000053.330
70  Азербејџан &1000000000005179700000051.797
71  Доминиканска Република &1000000000005157600000051.576
72  Шри Ланка &1000000000004954900000049.549
73  Бугарија &1000000000004770200000047.702
74  Словенија &1000000000004690600000046.906
75  Тунис &1000000000004425200000044.252
76  Бурма &1000000000004202700000042.027
77  Гватемала &1000000000004147300000041.473
78  Уругвај &1000000000004026500000040.265
79  Либан &1000000000003924800000039.248
80  Узбекистан &1000000000003917300000039.173
81  Србија &1000000000003771300000037.713
82  Литванија &1000000000003647800000036.478
83  Костарика &1000000000003589100000035.891
84  Јемен &1000000000003456900000034.569
85  Гана &1000000000003252000000032.520
86  Кенија &1000000000003248300000032.483
87  Ирак &1000000000002814100000028.141
88  Јордан &1000000000002750400000027.504
9999999  Макао &1000000000002717700000027.177
89  Етиопија &1000000000002692800000026.928
90  Панама &1000000000002677700000026.777
91  Латвија &1000000000002401400000024.014
92  Камерун &1000000000002364900000023.649
93  Туркменистан &1000000000002313000000023.130
94  Кипар &1000000000002295700000022.957
95  Бахреин &1000000000002294500000022.945
96  Брег на Слоновата Коска &1000000000002278000000022.780
97  Танзанија &1000000000002250200000022.502
98  Ел Салвадор &1000000000002121500000021.215
99  Тринидад и Тобаго &1000000000002039700000020.397
100  Боливија &1000000000001964000000019.640
101  Естонија &1000000000001895800000018.958
102  Габон &1000000000001877100000018.771
103  Парагвај &1000000000001788600000017.886
104  Уганда &1000000000001701500000017.015
105  Босна и Херцеговина &1000000000001683700000016.837
106  Замбија &1000000000001620100000016.201
107    Непал &1000000000001602000000016.020
108  Авганистан &1000000000001567600000015.676
109  Хондурас &1000000000001540000000015.400
110  Боцвана &1000000000001485700000014.857
111  Јамајка &1000000000001342800000013.428
112  Демократска Република Конго &1000000000001323000000013.230
113  Брунеј &1000000000001302400000013.024
114  Сенегал &1000000000001284100000012.841
115  Исланд &1000000000001257400000012.574
116  Северна Кореја &1000000000001227800000012.278
117  Екваторска Гвинеја &1000000000001180300000011.803
118  Албанија &1000000000001178300000011.783
119  Намибија &1000000000001170100000011.701
120  Грузија &1000000000001166500000011.665
121  Камбоџа &1000000000001127200000011.272
122  Република Конго &1000000000001077500000010.775
123  Папуа Нова Гвинеја &100000000000097960000009.796
124  Маврициус &100000000000097290000009.729
125  Мозамбик &100000000000095330000009.533
126  Ерменија &100000000000093710000009.371
127  Мали &100000000000092040000009.204
128  Македонија &100000000000091380000009.138
9999999  Нова Каледонија &100000000000088610000008.861
129  Мадагаскар &100000000000087390000008.739
130  Буркина Фасо &100000000000085590000008.559
131  Чад &100000000000081660000008.166
132  Малта &100000000000081630000008.163
133  Бахами &100000000000077020000007.702
9999999  Палестински територии &100000000000073490000007.349
134  Зимбабве &100000000000072040000007.204
9999999  Француска Полинезија &100000000000066790000006.679
135  Бенин &100000000000065580000006.558
136  Никарагва &100000000000065510000006.551
137  Лаос &100000000000064960000006.496
138  Монголија &100000000000061920000006.192
139  Хаити &100000000000061230000006.123
9999999  Бермуда &100000000000060150000006.015
140  Молдавија &100000000000058090000005.809
141  Руанда &100000000000056550000005.655
142  Таџикистан &100000000000056130000005.613
143  Косово &100000000000055900000005.590
144  Нигер &100000000000055490000005.549
145  Монако &100000000000054240000005.424
146  Малави &100000000000053250000005.325
147  Лихтенштајн &100000000000051450000005.145
148  Киргистан &100000000000046160000004.616
149  Гвинеја &100000000000042670000004.267
150  Црна Гора &100000000000041110000004.111
9999999  Холандски Антили &100000000000040780000004.078
151  Барбадос &100000000000039630000003.963
152  Свазиленд &100000000000039270000003.927
153  Мавританија &100000000000039130000003.913
154  Суринам &100000000000036820000003.682
155  Андора &100000000000034910000003.491
9999999  Кајмански Острови &100000000000032080000003.208
156  Того &100000000000031620000003.162
157  Фиџи &100000000000030520000003.052
9999999  Аруба &100000000000024560000002.456
158  Гвајана &100000000000022600000002.260
159  Еритреја &100000000000022540000002.254
160  Лесото &100000000000021290000002.129
161  Сиера Леоне &100000000000020640000002.064
9999999  Гренланд &100000000000020220000002.022
162  ЦАР &100000000000019840000001.984
163  Зелен ’Рт &100000000000016090000001.609
164  Сан Марино &100000000000014870000001.487
165  Бутан &100000000000014860000001.486
166  Бурунди &100000000000014810000001.481
167  Малдиви &100000000000014800000001.480
168  Белизе &100000000000014010000001.401
9999999  Туркс и Кајкос &100000000000013810000001.381
169  Света Луција &100000000000011640000001.164
170  Џибути &100000000000011400000001.140
171  Антигва и Барбуда &100000000000011180000001.118
172  Сомалија &100000000000010710000001.071
173  Гамбија &100000000000010010000001.001
174  Сејшели &10000000000000991000000991
9999999  Британски Девствени Острови &10000000000000909000000909
175  Либерија &10000000000000873000000873
176  Гвинеја-Бисао &10000000000000817000000817
177  Источен Тимор &10000000000000794000000794
178  Гренада &10000000000000776000000776
179  Вануату &10000000000000710000000710
180  Свети Винцент и Гренадините &10000000000000675000000675
9999999  Занзибар &10000000000000661000000661
181  Соломони &10000000000000642000000642
182  Самоа &10000000000000612000000612
183  Свети Китс и Невис &10000000000000550000000550
184  Комори &10000000000000541000000541
185  Доминика &10000000000000476000000476
186  Тонга &10000000000000369000000369
187  СД Микронезија &10000000000000297000000297
9999999  Кукови Острови &10000000000000248000000248
188  Палау &10000000000000222000000222
189  Сао Томе и Принсипе &10000000000000212000000212
9999999  Ангилја &10000000000000211000000211
190  Маршалски Острови &10000000000000166000000166
191  Кирибати &10000000000000146000000146
192  Науру &1000000000000006300000063
9999999  Монтсерат &1000000000000005500000055
193  Тувалу &1000000000000003100000031
Место Земја/Регион БДП (млн US$)
 Свет 69.899.225[5]
9999999  Европска Унија &1000000000000001760999917.610.826[5]
1  САД &1000000000000001507499915.075.675
2  Кина &100000000000000072980007.298.147б2
3  Јапонија &100000000000000058659995.866.540
4  Германија &100000000000000036070003.607.364
5  Франција &100000000000000027780002.778.085
6  Бразил &100000000000000024920002.492.907
7  Обединето Кралство &100000000000000024310002.431.310
8  Италија &100000000000000021979992.198.732
9  Русија &100000000000000018500001.850.401
10  Индија &100000000000000018260001.826.811
11  Канада &100000000000000017380001.738.954
12  Австралија &100000000000000014860001.486.914
13  Шпанија &100000000000000014790001.479.560
14  Мексико &100000000000000011530001.153.958
15  Јужна Кореја &100000000000000011160001.116.247
16  Индонезија &10000000000000846450000846.450
17  Холандија &10000000000000838111999838.112
18  Турција &10000000000000774336000774.336
19  Швајцарија &10000000000000660760999660.761
20  Саудиска Арабија &10000000000000597086000597.086
21  Шведска &10000000000000544681000544.681
22  Белгија &10000000000000514592999514.593
23  Полска &10000000000000514503000514.503
24  Норвешка &10000000000000485403999485.404
25  Иран &10000000000000482432999482.433
26  Тајван &10000000000000466423999466.424
27  Аргентина &10000000000000444612000444.612
28  Австрија &10000000000000418413999418.414
29  ЈАР &10000000000000408689000408.689
30  Тајланд &10000000000000345672000345.672
31  ОАР &10000000000000341958000341.958
32  Данска &10000000000000332019000332.019
33  Колумбија &10000000000000327625999327.626
34  Венецуела &10000000000000316430999316.431
35  Грција &10000000000000299274999299.275
36  Малезија &10000000000000287942999287.943
37  Финска &10000000000000263487999263.488
38  Сингапур &10000000000000259848999259.849
39  Чиле &10000000000000248431000248.431
40  Нигерија &10000000000000244050000244.050
9999999  Хонгконг &10000000000000243665999243.666
41  Израел &10000000000000243653999243.654
42  Португалија &10000000000000237830999237.831
43  Египет &10000000000000235718999235.719
44  Филипини &10000000000000224770999224.771
45  Ирска &10000000000000221223999221.224
46  Чешка &10000000000000215180000215.180
47  Пакистан &10000000000000210216000210.216
48  Алжир &10000000000000197861999197.862
49  Романија &10000000000000189776000189.776
50  Казахстан &10000000000000186199000186.199
51  Перу &10000000000000177189999177.190
52  Катар &10000000000000173519000173.519
53  Украина &10000000000000165245000165.245
54  Кувајт &10000000000000160984000160.984
55  Нов Зеланд &10000000000000158868999158.869
56  Унгарија &10000000000000140302999140.303
57  Виетнам &10000000000000122721999122.722
58  Ирак &10000000000000114227000114.227
59  Бангладеш &10000000000000113855000113.855
60  Ангола &10000000000000104287999104.288
61  Мароко &1000000000000009927899999.279
62  Словачка &1000000000000009608899996.089
63  Оман &1000000000000007268000072.680
64  Еквадор &1000000000000006647400066.474
65  Азербејџан &1000000000000006481900064.819
66  Судан &1000000000000006399699963.997
67  Хрватска &1000000000000006242799962.428
68  Луксембург &1000000000000005958200059.582
69  Шри Ланка &1000000000000005915200059.152
70  Доминиканска Република &1000000000000005575399955.754
71  Белорусија &1000000000000005513600055.136
72  Бугарија &1000000000000005354500053.545
73  Бурма &1000000000000005144400051.444
74  Словенија &1000000000000005032999950.330
75  Гватемала &1000000000000004689999946.900
76  Уругвај &1000000000000004671000046.710
77  Тунис &1000000000000004599099945.991
78  Узбекистан &1000000000000004535300045.353
79  Србија &1000000000000004331499943.315
80  Литванија &1000000000000004271800042.718
81  Костарика &1000000000000004094700040.947
82  Либан &1000000000000003903900039.039
83  Гана &1000000000000003839399938.394
84  Либија &1000000000000003569899935.699
85  Кенија &1000000000000003405899934.059
86  Јемен &1000000000000003375800033.758
87  Етиопија &1000000000000003171499931.715
88  Панама &1000000000000003056899930.569
89  Јордан &1000000000000002888100028.881
90  Латвија &1000000000000002825199928.252
91  Туркменистан &1000000000000002806200028.062
92  Бахреин &1000000000000002586599925.866
93  Камерун &1000000000000002564900025.649
94  Кипар &1000000000000002471300024.713
95  Брег на Слоновата Коска &1000000000000002409600024.096
96  Парагвај &1000000000000002407999924.080
97  Боливија &1000000000000002405999924.060
98  Танзанија &1000000000000002385099923.851
99  Ел Салвадор &1000000000000002276099922.761
100  Тринидад и Тобаго &1000000000000002257700022.577
101  Естонија &1000000000000002220499922.205
102  Екваторска Гвинеја &1000000000000001958800019.588
103  Замбија &1000000000000001920599919.206
104    Непал &1000000000000001897700018.977
105  Авганистан &1000000000000001831500018.315
106  Босна и Херцеговина &1000000000000001810600018.106
107  Боцвана &1000000000000001767500017.675
108  Јужен Судан &1000000000000001746900017.469
109  Уганда &1000000000000001742500017.425
110  Хондурас &1000000000000001736599917.366
111  Брунеј &1000000000000001636199916.362
112  Габон &1000000000000001597000015.970
113  Демократска Република Конго &1000000000000001571299915.713
114  Јамајка &1000000000000001449000014.490
115  Сенегал &1000000000000001446100014.461
116  Република Конго &1000000000000001443900014.439
117  Грузија &1000000000000001434699914.347
118  Исланд &1000000000000001404800014.048
119  Албанија &1000000000000001297000012.970
120  Камбоџа &1000000000000001289000012.890
121  Папуа Нова Гвинеја &1000000000000001265499912.655
122  Мозамбик &1000000000000001257199912.572
123  Намибија &1000000000000001253299912.533
124  Маврициус &1000000000000001126800011.268
125  Македонија &1000000000000001064400010.644
126  Мали &1000000000000001060599910.606
127  Ерменија &1000000000000001025099910.251
128  Буркина Фасо &1000000000000001019699910.197
129  Мадагаскар &100000000000000099009999.901
130  Зимбабве &100000000000000094580009.458
131  Чад &100000000000000093450009.345
132  Малта &100000000000000089410008.941
133  Монголија &100000000000000087089998.709
134  Лаос &100000000000000083019998.302
135  Бахами &100000000000000077880007.788
136  Хаити &100000000000000073879997.388
137  Бенин &100000000000000072999997.300
138  Никарагва &100000000000000072969997.297
139  Молдавија &100000000000000070030007.003
140  Таџикистан &100000000000000065229996.523
141  Косово &100000000000000064519996.452
142  Руанда &100000000000000063319996.332
143  Нигер &100000000000000060220006.022
144  Киргистан &100000000000000059199995.920
145  Малави &100000000000000056070005.607
146  Гвинеја &100000000000000051699995.170
147  Суринам &100000000000000045519994.552
148  Источен Тимор &100000000000000045389994.539
149  Црна Гора &100000000000000045359994.536
150  Барбадос &100000000000000043129994.313
151  Мавританија &100000000000000041980004.198
152  Свазиленд &100000000000000039769993.977
153  Фиџи &100000000000000037959993.796
154  Того &100000000000000037000003.700
155  Сиера Леоне &100000000000000029150002.915
156  Еритреја &100000000000000026090002.609
157  Гвајана &100000000000000025770002.577
158  Лесото &100000000000000024889992.489
159  Бурунди &100000000000000023559992.356
160  ЦАР &100000000000000021949992.195
161  Сан Марино &100000000000000020480002.048
162  Малдиви &100000000000000019170001.917
163  Зелен ’Рт &100000000000000019030001.903
164  Либерија &100000000000000015449991.545
165  Бутан &100000000000000015160001.516
166  Белизе &100000000000000014459991.446
167  Џибути &100000000000000012390001.239
168  Света Луција &100000000000000012299991.230
169  Антигва и Барбуда &100000000000000011180001.118
170  Сејшели &100000000000000010169991.017
171  Гамбија &10000000000000977000000977
172  Гвинеја-Бисао &10000000000000969000000969
173  Соломони &10000000000000869000000869
174  Гренада &10000000000000819000000819
175  Вануату &10000000000000760000000760
176  Свети Китс и Невис &10000000000000715000000715
177  Свети Винцент и Гренадините &10000000000000688000000688
178  Самоа &10000000000000634000000634
179  Комори &10000000000000614000000614
180  Доминика &10000000000000483000000483
181  Тонга &10000000000000439000000439
182  Сао Томе и Принсипе &10000000000000248000000248
183  Кирибати &10000000000000167000000167
184  Тувалу &1000000000000003600000036
9999999  Сирија n/a
Место Земја/Регион БДП (млн US$) Година
 Свет 69.983.693б12 2011
9999999  Европска Унија &1000000000000001755199917.552.216б12 2011
1  САД &1000000000000001509399915.094.000 2011
2  Кина &100000000000000073179997.318.499б2 2011
3  Јапонија &100000000000000058670005.867.154 2011
4  Германија &100000000000000035699993.570.556 2011
5  Франција &100000000000000027730002.773.032б4 2011
6  Бразил &100000000000000024760002.476.652 2011
7  Обединето Кралство &100000000000000024310002.431.589 2011
8  Италија &100000000000000021939992.194.750 2011
9  Русија &100000000000000018570001.857.770 2011
10  Индија &100000000000000018470001.847.982 2011
11  Канада &100000000000000017360001.736.051 2011
12  Шпанија &100000000000000014900001.490.810 2011
13  Австралија &100000000000000013710001.371.764 2011
14  Мексико &100000000000000011550001.155.316 2011
15  Јужна Кореја &100000000000000011160001.116.247 2011
16  Индонезија &10000000000000846831999846.832 2011
17  Холандија &10000000000000836256999836.257 2011
18  Турција &10000000000000773091000773.091 2011
19  Швајцарија &10000000000000635649999635.650 2011
20  Саудиска Арабија &10000000000000576823999576.824 2011
21  Шведска &10000000000000538130999538.131 2011
22  Полска &10000000000000514495999514.496 2011
23  Белгија &10000000000000511533000511.533 2011
24  Норвешка &10000000000000485802999485.803 2011
25  Аргентина &10000000000000445988999445.989 2011
26  Австрија &10000000000000418483999418.484 2011
27  ЈАР &10000000000000408237000408.237 2011
28  ОАР &10000000000000360245000360.245 2011
29  Тајланд &10000000000000345649000345.649 2011
30  Данска &10000000000000332677000332.677 2011
31  Колумбија &10000000000000331654999331.655 2011
32  Иран &10000000000000331014999331.015 2009
33  Венецуела &10000000000000316482000316.482 2011
34  Грција &10000000000000298733999298.734 2011
35  Малезија &10000000000000278670999278.671 2011
36  Финска &10000000000000266071000266.071 2011
37  Чиле &10000000000000248585000248.585 2011
9999999  Хонгконг &10000000000000243665999243.666 2011
38  Израел &10000000000000242929000242.929 2011
39  Сингапур &10000000000000239699999239.700 2011
40  Португалија &10000000000000237521999237.522 2011
41  Нигерија &10000000000000235923000235.923 2011
42  Египет &10000000000000229531000229.531 2011
43  Филипини &10000000000000224753999224.754 2011
44  Ирска &10000000000000217275000217.275 2011
45  Чешка &10000000000000215215000215.215 2011
46  Пакистан &10000000000000211092000211.092 2011
47  Алжир &10000000000000188681000188.681 2011
48  Казахстан &10000000000000186198000186.198 2011
49  Романија &10000000000000179794000179.794 2011
50  Перу &10000000000000176662000176.662 2011
51  Кувајт &10000000000000176590000176.590 2011
52  Катар &10000000000000172981999172.982 2011
53  Украина &10000000000000165245000165.245 2011
54  Нов Зеланд &10000000000000142477000142.477 2010
55  Унгарија &10000000000000140028999140.029 2011
56  Виетнам &10000000000000123960999123.961 2011
57  Ирак &10000000000000115388000115.388 2011
58  Бангладеш &10000000000000110611999110.612 2011
59  Ангола &10000000000000100989999100.990 2011
60  Мароко &10000000000000100221000100.221б8 2011
9999999  Порторико &1000000000000009626099996.261 2010
61  Словачка &1000000000000009599399995.994 2011
62  Оман &1000000000000007178199971.782 2011
63  Еквадор &1000000000000006700300067.003 2011
64  Хрватска &1000000000000006385000063.850 2011
65  Азербејџан &1000000000000006340400063.404 2011
66  Либија &1000000000000006235999962.360 2009
67  Куба &1000000000000006080599960.806 2008
68  Луксембург &1000000000000005947500059.475 2011
69  Шри Ланка &1000000000000005917199959.172 2011
70  Сирија &1000000000000005914699959.147 2010
71  Доминиканска Република &1000000000000005561099955.611 2011
72  Белорусија &1000000000000005513600055.136 2011
73  Судан +  Јужен Судан &1000000000000005509700055.097 2011
74  Бугарија &1000000000000005351400053.514 2011
75  Словенија &1000000000000004953900049.539 2011
76  Гватемала &1000000000000004689999946.900 2011
77  Уругвај &1000000000000004671000046.710 2011
78  Тунис &1000000000000004586399945.864 2011
79  Узбекистан &1000000000000004535900045.359 2011
80  Србија &1000000000000004504299945.043 2011
81  Литванија &1000000000000004272500042.725 2011
82  Либан &1000000000000004218500042.185 2011
83  Костарика &1000000000000004100699941.007 2011
84  Гана &1000000000000003920000039.200 2011
9999999  Макао &1000000000000003642799936.428 2011
85  Јемен &1000000000000003375800033.758 2011
86  Кенија &1000000000000003362100033.621 2011
87  Етиопија &1000000000000003170899931.709 2011
88  Панама &1000000000000003067699930.677 2011
89  Јордан &1000000000000002883999928.840 2011
90  Латвија &1000000000000002825199928.252 2011
91  Камерун &1000000000000002546499925.465 2011
92  Кипар &1000000000000002469000024.690б9 2011
93  Боливија &1000000000000002442699924.427 2011
94  Туркменистан &1000000000000002410699924.107 2011
95  Брег на Слоновата Коска &1000000000000002407499924.075 2011
96  Парагвај &1000000000000002387699923.877 2011
97  Танзанија &1000000000000002370499923.705б10 2011
98  Ел Салвадор &1000000000000002305399923.054 2011
99  Бахреин &1000000000000002294500022.945 2010
100  Тринидад и Тобаго &1000000000000002248300022.483 2011
101  Естонија &1000000000000002218499922.185 2011
102  Авганистан &1000000000000002034300020.343 2011
103  Екваторска Гвинеја &1000000000000001978999919.790 2011
104  Замбија &1000000000000001920599919.206 2011
105    Непал &1000000000000001888400018.884 2011
106  Босна и Херцеговина &1000000000000001808800018.088 2011
107  Боцвана &1000000000000001762699917.627 2011
108  Хондурас &1000000000000001725900017.259 2011
109  Габон &1000000000000001705199917.052 2011
110  Уганда &1000000000000001680999916.810 2011
111  Демократска Република Конго &1000000000000001564199915.642 2011
112  Јамајка &1000000000000001507000015.070 2011
113  Република Конго &1000000000000001474799914.748 2011
114  Грузија &1000000000000001436700014.367б11 2011
115  Сенегал &1000000000000001429100014.291 2011
116  Исланд &1000000000000001405899914.059 2011
117  Албанија &1000000000000001296000012.960 2011
118  Папуа Нова Гвинеја &1000000000000001293699912.937 2011
119  Камбоџа &1000000000000001287500012.875 2011
120  Мозамбик &1000000000000001279800012.798 2011
121  Брунеј &1000000000000001236999912.370 2010
122  Намибија &1000000000000001230100012.301 2011
9999999  Гернзи +  Џерси &1000000000000001151500011.515б12 2007
123  Маврициус &1000000000000001131300011.313 2011
124  Мали &1000000000000001058999910.590 2011
125  Ерменија &1000000000000001024799910.248 2011
126  Буркина Фасо &1000000000000001018699910.187 2011
127  Македонија &1000000000000001016499910.165 2011
128  Мадагаскар &100000000000000099469999.947 2011
129  Зимбабве &100000000000000099000009.900 2011
130  Чад &100000000000000094860009.486 2011
131  Малта &100000000000000088870008.887 2011
132  Монголија &100000000000000085579998.558 2011
133  Лаос &100000000000000082980008.298 2011
134  Бахами &100000000000000077880007.788 2011
135  Хаити &100000000000000073460007.346 2011
136  Никарагва &100000000000000072969997.297 2011
137  Бенин &100000000000000072949997.295 2011
138  Молдавија &100000000000000070000007.000б7 2011
139  Таџикистан &100000000000000065220006.522 2011
140  Косово &100000000000000064459996.446 2011
141  Руанда &100000000000000063769996.377 2011
142  Монако &100000000000000061089996.109 2009
143  Нигер &100000000000000060170006.017 2011
144  Киргистан &100000000000000059189995.919 2011
9999999  Бермуда &100000000000000057649995.765 2010
145  Малави &100000000000000057000005.700 2011
146  Гвинеја &100000000000000051310005.131 2011
147  Лихтенштајн &100000000000000048259994.826 2009
148  Црна Гора &100000000000000045499994.550 2011
149  Суринам &100000000000000043510004.351 2010
150  Мавританија &100000000000000040759994.076 2011
9999999  Ман &100000000000000040759994.076 2007
9999999  Палестински територии &100000000000000040160004.016 2005
151  Свазиленд &100000000000000039780003.978 2011
152  Фиџи &100000000000000038130003.813 2011
153  Андора &100000000000000037120003.712 2008
154  Барбадос &100000000000000036850003.685 2011
155  Того &100000000000000035950003.595 2011
9999999  Француска Полинезија &100000000000000034479993.448 2000
9999999  Нова Каледонија &100000000000000026819992.682 2000
156  Еритреја &100000000000000026090002.609 2011
157  Лесото &100000000000000024260002.426 2011
158  Бурунди &100000000000000023260002.326 2011
159  Гвајана &100000000000000022589992.259 2010
160  Сиера Леоне &100000000000000022429992.243 2011
9999999  Фарски Острови &100000000000000021979992.198 2009
161  ЦАР &100000000000000021659992.166 2011
162  Малдиви &100000000000000020499992.050 2011
9999999  Американски Девствени Острови &100000000000000019960001.996 1993
9999999  Аруба &100000000000000019110001.911 2002
163  Зелен ’Рт &100000000000000019010001.901 2011
164  Сан Марино &100000000000000018999991.900 2008
165  Бутан &100000000000000016890001.689 2011
166  Белизе &100000000000000014740001.474 2011
9999999  Гренланд &100000000000000012680001.268 2009
167  Света Луција &100000000000000012319991.232 2011
168  Либерија &100000000000000011610001.161 2011
169  Антигва и Барбуда &100000000000000011290001.129 2011
170  Гамбија &100000000000000011089991.109 2011
171  Источен Тимор &100000000000000010540001.054 2011
172  Џибути &100000000000000010489991.049 2009
9999999  Кајмански Острови &100000000000000010120001.012 1996
173  Сејшели &100000000000000010069991.007 2011
174  Гвинеја-Бисао &10000000000000973000000973 2011
175  Сомалија &10000000000000917000000917 1990
176  Соломони &10000000000000838000000838 2011
177  Вануату &10000000000000819000000819 2011
178  Гренада &10000000000000816000000816 2011
179  Свети Китс и Невис &10000000000000709000000709 2011
180  Свети Винцент и Гренадините &10000000000000688000000688 2011
181  Самоа &10000000000000649000000649 2011
182  Комори &10000000000000610000000610 2011
183  Доминика &10000000000000482000000482 2011
184  Тонга &10000000000000436000000436 2011
185  СД Микронезија &10000000000000318000000318 2011
186  Сао Томе и Принсипе &10000000000000248000000248 2011
187  Палау &10000000000000180000000180 2011
188  Кирибати &10000000000000178000000178 2011
189  Маршалски Острови &10000000000000174000000174 2011
190  Тувалу &1000000000000003600000036 2011
Место Земја/Регион БДП (млн US$) Година
 Свет 69.990.000 2011 прц.
9999999  Европска Унија 17,090,000 2011 прц.
1  САД &1000000000000001483000014.830.000 2011 прц.
2  Кина &100000000000000071810007.181.000 2011 прц.
3  Јапонија &100000000000000057729995.773.000 2011 прц.
4  Германија &100000000000000035499993.550.000 2011 прц.
5  Франција &100000000000000027340002.734.000 2011 прц.
6  Бразил &100000000000000024529992.453.000 2011 прц.
7  Обединето Кралство &100000000000000023919992.392.000 2011 прц.
8  Италија &100000000000000021640002.164.000 2011 прц.
9  Русија &100000000000000018210001.821.000 2011 прц.
10  Индија &100000000000000017980001.798.000 2011 прц.
11  Канада &100000000000000017110001.711.000 2011 прц.
12  Шпанија &100000000000000014559991.456.000 2011 прц.
13  Австралија &100000000000000014630001.463.000 2011 прц.
14  Мексико &100000000000000011350001.135.000 2011 прц.
15  Јужна Кореја &100000000000000010980001.098.000 2011 прц.
16  Индонезија &10000000000000832899999832.900 2011 прц.
17  Холандија &10000000000000824700000824.700 2011 прц.
18  Турција &10000000000000761899999761.900 2011 прц.
19  Швајцарија &10000000000000650200000650.200 2011 прц.
20  Саудиска Арабија &10000000000000587500000587.500 2011 прц.
21  Шведска &10000000000000536000000536.000 2011 прц.
22  Белгија &10000000000000506399999506.400 2011 прц.
23  Полска &10000000000000506300000506.300 2011 прц.
24  Норвешка &10000000000000477600000477.600 2011 прц.
25  Иран &10000000000000474699999474.700 2011 прц.
26  Тајван &10000000000000459000000459.000 2011 прц.
27  Аргентина &10000000000000447600000447.600 2011 прц.
28  Австрија &10000000000000419199999419.200 2011 прц.
29  ЈАР &10000000000000408100000408.100 2011 прц.
30  ОАР &10000000000000360100000360.100 2011 прц.
31  Тајланд &10000000000000345600000345.600 2011 прц.
32  Данска &10000000000000333199999333.200 2011 прц.
33  Колумбија &10000000000000328399999328.400 2011 прц.
34  Венецуела &10000000000000315800000315.800 2011 прц.
35  Грција &10000000000000303100000303.100 2011 прц.
36  Малезија &10000000000000278699999278.700 2011 прц.
37  Финска &10000000000000266600000266.600 2011 прц.
38  Сингапур &10000000000000255699999255.700 2011 прц.
39  Чиле &10000000000000248400000248.400 2011 прц.
9999999  Хонгконг &10000000000000243300000243.300 2011 прц.
40  Израел &10000000000000242900000242.900 2011 прц.
41  Нигерија &10000000000000238900000238.900 2011 прц.
42  Португалија &10000000000000238900000238.900 2011 прц.
43  Египет &10000000000000235699999235.700 2011 прц.
44  Ирска &10000000000000217699999217.700 2011 прц.
45  Чешка &10000000000000215300000215.300 2011 прц.
46  Филипини &10000000000000213099999213.100 2011 прц.
47  Пакистан &10000000000000210599999210.600 2011 прц.
48  Алжир &10000000000000190699999190.700 2011 прц.
49  Романија &10000000000000189800000189.800 2011 прц.
50  Казахстан &10000000000000178300000178.300 2011 прц.
51  Кувајт &10000000000000176699999176.700 2011 прц.
52  Катар &10000000000000173800000173.800 2011 прц.
53  Перу &10000000000000173500000173.500 2011 прц.
54  Украина &10000000000000165000000165.000 2011 прц.
55  Нов Зеланд &10000000000000161900000161.900 2011 прц.
56  Унгарија &10000000000000140300000140.300 2011 прц.
57  Виетнам &10000000000000122700000122.700 2011 прц.
58  Ирак &10000000000000115400000115.400 2011 прц.
59  Бангладеш &10000000000000113000000113.000 2011 прц.
60  Ангола &10000000000000100900000100.900 2011 прц.
61  Мароко &1000000000000009923999999.240 2011 прц.
62  Словачка &1000000000000009609000096.090 2011 прц.
9999999  Порторико &1000000000000009351999993.520 2010 прц.
63  Оман &1000000000000007189000071.890 2011 прц.
64  Еквадор &1000000000000006637999966.380 2011 прц.
65  Судан +  Јужен Судан &1000000000000006475000064.750 2011 прц.
66  Сирија &1000000000000006470000064.700 2011 прц.
67  Хрватска &1000000000000006384000063.840 2011 прц.
68  Азербејџан &1000000000000006232000062.320 2011 прц.
69  Шри Ланка &1000000000000005910000059.100 2011 прц.
70  Луксембург &1000000000000005840999958.410 2011 прц.
71  Куба &1000000000000005749000057.490 2010 прц.
72  Доминиканска Република &1000000000000005670000056.700 2011 прц.
73  Белорусија &1000000000000005547999955.480 2011 прц.
74  Бугарија &1000000000000005350999953.510 2011 прц.
75  Бурма &1000000000000005192999951.930 2011 прц.
76  Словенија &1000000000000004959000049.590 2011 прц.
77  Гватемала &1000000000000004689999946.900 2011 прц.
78  Уругвај &1000000000000004686999946.870 2011 прц.
79  Тунис &1000000000000004635999946.360 2011 прц.
80  Узбекистан &1000000000000004535000045.350 2011 прц.
81  Србија &1000000000000004506000045.060 2011 прц.
82  Литванија &1000000000000004271999942.720 2011 прц.
83  Костарика &1000000000000004095000040.950 2011 прц.
84  Либан &1000000000000003903999939.040 2011 прц.
85  Гана &1000000000000003715999937.160 2011 прц.
86  Либија &1000000000000003686999936.870 2011 прц.
87  Кенија &1000000000000003479999934.800 2011 прц.
88  Јемен &1000000000000003367999933.680 2011 прц.
89  Етиопија &1000000000000003126000031.260 2011 прц.
90  Панама &1000000000000003057000030.570 2011 прц.
91  Јордан &1000000000000002923000029.230 2011 прц.
92  Латвија &1000000000000002825000028.250 2011 прц.
93  Северна Кореја &1000000000000002800000028.000 2009 прц.
94  Бахреин &1000000000000002610999926.110 2011 прц.
95  Камерун &1000000000000002576000025.760 2011 прц.
96  Туркменистан &1000000000000002573999925.740 2011 прц.
97  Кипар &1000000000000002494999924.950 2011 прц.
98  Боливија &1000000000000002460000024.600 2011 прц.
99  Брег на Слоновата Коска &1000000000000002410000024.100 2011 прц.
100  Танзанија &1000000000000002332999923.330 2011 прц.
101  Ел Салвадор &1000000000000002276000022.760 2011 прц.
102  Тринидад и Тобаго &1000000000000002271000022.710 2011 прц.
103  Естонија &1000000000000002223000022.230 2011 прц.
9999999  Макао &1000000000000002210000022.100 2009 прц.
104  Парагвај &1000000000000002123999921.240 2011 прц.
105  Екваторска Гвинеја &1000000000000001980999919.810 2011 прц.
106  Замбија &1000000000000001921000019.210 2011 прц.
107    Непал &1000000000000001857999918.580 2011 прц.
108  Авганистан &1000000000000001817999918.180 2011 прц.
109  Босна и Херцеговина &1000000000000001796999917.970 2011 прц.
110  Боцвана &1000000000000001757000017.570 2011 прц.
111  Хондурас &1000000000000001737999917.380 2011 прц.
112  Уганда &1000000000000001680999916.810 2011 прц.
113  Габон &1000000000000001617999916.180 2011 прц.
114  Република Конго &1000000000000001566999915.670 2011 прц.
115  Брунеј &1000000000000001552999915.530 2011 прц.
116  Јамајка &1000000000000001481000014.810 2011 прц.
117  Демократска Република Конго &1000000000000001476999914.770 2011 прц.
118  Сенегал &1000000000000001446000014.460 2011 прц.
119  Грузија &1000000000000001434999914.350 2011 прц.
120  Исланд &1000000000000001405000014.050 2011 прц.
121  Камбоџа &1000000000000001285999912.860 2011 прц.
122  Албанија &1000000000000001284999912.850 2011 прц.
123  Мозамбик &1000000000000001283000012.830 2011 прц.
124  Папуа Нова Гвинеја &1000000000000001266000012.660 2011 прц.
125  Намибија &1000000000000001246000012.460 2011 прц.
126  Маврициус &1000000000000001131000011.310 2011 прц.
127  Мали &1000000000000001059999910.600 2011 прц.
128  Македонија &1000000000000001033000010.330 2011 прц.
129  Ерменија &1000000000000001010999910.110 2011 прц.
130  Мадагаскар &1000000000000001002999910.030 2011 прц.
131  Буркина Фасо &100000000000000099809999.981 2011 прц.
132  Чад &100000000000000093439999.344 2011 прц.
133  Зимбабве &100000000000000093230009.323 2011 прц.
134  Малта &100000000000000088960008.896 2011 прц.
135  Монголија &100000000000000085060008.506 2011 прц.
136  Бахами &100000000000000080739998.074 2011 прц.
137  Лаос &100000000000000078910007.891 2011 прц.
138  Хаити &100000000000000073879997.388 2011 прц.
139  Бенин &100000000000000073060007.306 2011 прц.
140  Никарагва &100000000000000072969997.297 2011 прц.
141  Молдавија &100000000000000070030007.003 2011 прц.
9999999  Палестински територии &100000000000000066410006.641 2008 прц.
142  Таџикистан &100000000000000065229996.523 2011 прц.
143  Косово &100000000000000064519996.452 2011 прц.
144  Руанда &100000000000000061790006.179 2011 прц.
9999999  Француска Полинезија &100000000000000060999996.100 2004
145  Нигер &100000000000000060220006.022 2011 прц.
146  Киргистан &100000000000000059199995.920 2011 прц.
147  Малави &100000000000000056730005.673 2011 прц.
148  Монако &100000000000000054699995.470 2010 прц.
149  Гвинеја &100000000000000052119995.212 2011 прц.
9999999  Џерси &100000000000000050999995.100 2005 прц.
9999999  Курасао &100000000000000050800005.080 2008 прц.
150  Црна Гора &100000000000000045359994.536 2011 прц.
151  Лихтенштајн &100000000000000045030004.503 2009
152  Барбадос &100000000000000044779994.478 2011 прц.
153  Источен Тимор &100000000000000043150004.315 2011 прц.
154  Мавританија &100000000000000042000004.200 2011 прц.
155  Свазиленд &100000000000000039470003.947 2011 прц.
156  Суринам &100000000000000037900003.790 2011 прц.
157  Того &100000000000000036110003.611 2011 прц.
158  Фиџи &100000000000000035459993.546 2011 прц.
9999999  Нова Каледонија &100000000000000032999993.300 2003 прц.
9999999  Гуам &100000000000000027730002.773 2001
9999999  Гернзи &100000000000000027420002.742 2005
9999999  Ман &100000000000000027189992.719 2005 прц.
159  Еритреја &100000000000000026090002.609 2011 прц.
160  Гвајана &100000000000000024800002.480 2011 прц.
161  Лесото &100000000000000024529992.453 2011 прц.
162  Сомалија &100000000000000023719992.372 2010 прц.
163  Бурунди &100000000000000023559992.356 2011 прц.
9999999  Аруба &100000000000000022580002.258 2005 прц.
9999999  Кајмански Острови &100000000000000022500002.250 2008 прц.
9999999  Фарски Острови &100000000000000022200002.220 2010 прц.
164  Сиера Леоне &100000000000000021960002.196 2011 прц.
165  ЦАР &100000000000000021650002.165 2011 прц.
9999999  Гренланд &100000000000000021600002.160 2011 прц.
166  Малдиви &100000000000000019440001.944 2011 прц.
167  Зелен ’Рт &100000000000000019030001.903 2011 прц.
168  Сан Марино &100000000000000016110001.611 2011
169  Бутан &100000000000000014880001.488 2011 прц.
170  Белизе &100000000000000014740001.474 2011 прц.
171  Џибути &100000000000000012390001.239 2011 прц.
172  Света Луција &100000000000000012390001.239 2011 прц.
173  Антигва и Барбуда &100000000000000011870001.187 2011 прц.
174  Либерија &100000000000000011539991.154 2011 прц.
9999999  Гибралтар &100000000000000011060001.106 2006 прц.
9999999  Британски Девствени Острови &100000000000000010949991.095 2008
175  Сејшели &100000000000000010140001.014 2011 прц.
176  Гамбија &10000000000000977000000977 2011 прц.
177  Гвинеја-Бисао &10000000000000969000000969 2011 прц.
178  Соломони &10000000000000840000000840 2011 прц.
179  Гренада &10000000000000822000000822 2011 прц.
9999999  Свети Мартин (Холандија) &10000000000007947000000794,7 2008
180  Вануату &10000000000000743000000743 2011 прц.
181  Свети Китс и Невис &10000000000000715000000715 2011 прц.
182  Свети Винцент и Гренадините &10000000000000695000000695 2011 прц.
9999999  Северни Маријански Острови &10000000000006334000000633,4 2000
183  Самоа &10000000000000630000000630 2011 прц.
184  Комори &10000000000000614000000614 2011 прц.
185  Доминика &10000000000000489000000489 2011 прц.
9999999  Американска Самоа &10000000000004622000000462,2 2005
186  Тонга &10000000000000439000000439 2011 прц.
187  Сао Томе и Принсипе &10000000000000248000000248 2011 прц.
188  СД Микронезија &10000000000002381000000238,1 2008
9999999  Кукови Острови &10000000000001832000000183,2 2005 прц.
9999999  Ангилја &10000000000001754000000175,4 2009 прц.
189  Кирибати &10000000000000167000000167 2011 прц.
9999999  Фолкландски Острови &10000000000001645000000164,5 2007 прц.
190  Палау &10000000000000164000000164 2008
191  Маршалски Острови &10000000000001617000000161,7 2008 прц.
192  Тувалу &1000000000000003500000035 2011 прц.
9999999  Ниуе &1000000000000100100000010,01 2003

Графикон на најголемите економии[уреди | уреди извор]

Најголеми економии по номинален БДП, 2011
Економија
Номинален БДП (милијарди USD)
 Европска Унија
17.611
(01)  САД
15.076
(02) Народна Република Кина НР Кина
7.298
(03) Flag of Japan.svg Јапонија
5.867
(04)  Германија
3.607
(05)  Франција
2.778
(06)  Бразил
2.493
(07)  Обединето Кралство
2.431
(08)  Италија
2.199
(09)  Русија
1.850
(10) Индија Индија
1.827
(11)  Канада
1.739
(12) Австралија Австралија
1.487
(13)  Шпанија
1.480
(14)  Мексико
1.154
(15)  Јужна Кореја
1.116
(16)  Индонезија
846
(17)  Холандија
838
(18)  Турција
774
(19)  Швајцарија
661
(20)  Саудиска Арабија
597
Останати земји
13.781

Дваесетте најголеми економии по номинален БДП во 2011 г. според ММФ.[6]

Белешки[уреди | уреди извор]

1. ^ Износот на БДП за некои земји е проценка на ММФ.
2. ^ Без Тајван и специјалните административни региони Хонгконг и Макао.
4. ^ Вбројани се прекуморските департмани Француска Гвајана, Гваделуп, Мартиник и Реинион.
5. ^ Без Косово.
6. ^ Номиналниот БДП на Зимбабве е многу неточна мерка поради хиперинфлацијата и драстичниот пад на вредноста на зимбабвејскиот долар.
7. ^ Без Приднестровие.
8. ^ Вбројана е поранешна Шпанска Сахара.
9. ^ Податоците се однесуваат на подрачјето под управа на Република Кипар.
10. ^ Се однесува само на континентална Танзанија.
11. ^ Без Апхазија и Јужна Осетија.
12. ^ Овие податоци, како и целиот збир на податоци за сите земји ќе ги најдете преку Прилогот (API) на Светската банка. Повеќе информации за прилогот тука

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „БДП (официјален курс)“. Светска книга на факти. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2195.html. посет. 2 јуни 2012 г.  (англиски)
  2. http://unstats.un.org/unsd/snaama/dnltransfer.asp?fID=2
  3. „Извештај за одбрани земји и субјекти“. База „Светски економски преглед“, октомври 2012. ММФ. http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2012/02/weodata/weorept.aspx?sy=2010&ey=2017&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&pr1.x=51&pr1.y=6&c=512%2C446%2C914%2C666%2C612%2C668%2C614%2C672%2C311%2C946%2C213%2C137%2C911%2C962%2C193%2C674%2C122%2C676%2C912%2C548%2C313%2C556%2C419%2C678%2C513%2C181%2C316%2C682%2C913%2C684%2C124%2C273%2C339%2C921%2C638%2C948%2C514%2C943%2C218%2C686%2C963%2C688%2C616%2C518%2C223%2C728%2C516%2C558%2C918%2C138%2C748%2C196%2C618%2C278%2C522%2C692%2C622%2C694%2C156%2C142%2C624%2C449%2C626%2C564%2C628%2C283%2C228%2C853%2C924%2C288%2C233%2C293%2C632%2C566%2C636%2C964%2C634%2C182%2C238%2C453%2C662%2C968%2C960%2C922%2C423%2C714%2C935%2C862%2C128%2C135%2C611%2C716%2C321%2C456%2C243%2C722%2C248%2C942%2C469%2C718%2C253%2C724%2C642%2C576%2C643%2C936%2C939%2C961%2C644%2C813%2C819%2C199%2C172%2C733%2C132%2C184%2C646%2C524%2C648%2C361%2C915%2C362%2C134%2C364%2C652%2C732%2C174%2C366%2C328%2C734%2C258%2C144%2C656%2C146%2C654%2C463%2C336%2C528%2C263%2C923%2C268%2C738%2C532%2C578%2C944%2C537%2C176%2C742%2C534%2C866%2C536%2C369%2C429%2C744%2C433%2C186%2C178%2C925%2C436%2C869%2C136%2C746%2C343%2C926%2C158%2C466%2C439%2C112%2C916%2C111%2C664%2C298%2C826%2C927%2C542%2C846%2C967%2C299%2C443%2C582%2C917%2C474%2C544%2C754%2C941%2C698&s=NGDPD&grp=0&a=. посет. 9 октомври 2012 г.  (англиски)
  4. „БДП (во тековни американски долари)“. Светска банка. http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.CD. посет. 9 октомври 2012 г.  (англиски)
  5. 5,0 5,1 „Номинален БДП за светот и Евопската Унија во 2011 г.“. База „Светски економски преглед“, октомври 2012. ММФ. http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2012/02/weodata/weorept.aspx?pr.x=68&pr.y=4&sy=2011&ey=2011&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=001%2C998&s=NGDPD&grp=1&a=1. посет. 9 октомври 2012 г.  (англиски)
  6. Износи од октомвриската поднова на податоците на ММФ за 2012 г. (База „Светски економски преглед“) за ЕУ, пров. 9 октомври 2012. Податоци за земјите во светот, пров. 9 октомври 2012

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]