.jo

Од Википедија — слободната енциклопедија
.jo
Воведен1997
Тип на доменВрвен интернет домен
Состојбаактивна
РегистарDNS
ПокровителNITC
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Јордан
Фактичка употребаСе користи од страна на компаниите и организациите од Јордан
Ограничувања на рестрацијатаМора да се поднесат официјални документи
Мреж. местоDNS

.joнајвисок семрежен домен на Јордан. Со доменот управува NITC Архивирано на 21 ноември 2018 г..

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • .com.jo - компании, организации;
  • .edu.jo - колеџи, универзитети, училишта;
  • .gov.jo - владини;
  • .mil.jo - воени;
  • .name.jo - поединци;
  • .net.jo;
  • .org.jo - непрофитни организации.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]