.ir

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ir
Воведен 1994
Тип на домен државен код на главен интернет домен
Состојба Активен
Регистар Институт за студии за теоретска физика и математика
Покровител Нема
Наменета употреба Ентитети поврзани со Иран
Фактичка употреба Популарен во Иран
Ограничувања на рестрацијата Генерално ограничен на ентитети поврзани со Иран; третостепените регистрации под поддомените имаат разни ограничувања
Состав Може да се регистрира на друго ниво или на трето ниво под разните второстепени домени од генеричките категории
Правила при спор IRNIC Политика на разрешување на расправите
Мреж. место nic.ir

.ir е државен код на главен интернет домен (ccTLD) за Иран. Со него управува Инситутот за студии за теоретска физика и математика при Иран.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]