.qa

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.qa
Internet Qatar
Воведен 1996
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Internet Qatar
Покровител Катар телеком (Q-Tel)
Наменета употреба Ентитети поврзани со Катар Катар
Фактичка употреба трговска, не трговска и владина употреба
Регистрирани домени 14.592 (октомври 2012)[1]
Ограничувања на рестрацијата регистрацијата се одвива преку акредитиран регистратор
Состав Нјависокиот домен и второстепените домени се достапни
Мреж. место Internet Qatar

.qaнајвисок државен домен за Катар.

Од септември 2011 година, обичните граѓани можат да регистрираат доменски имиња (.QA) кои се достпни преку акредитирани регистратори. Пред да се направи доменотt .QA достапен за јавноста, QDR во тој период им обезбедил на трговските марки и владините ентитети да се регистрираат под специфични доменски имиња.[2]

Моментално има 12 регистратори кои се акредитирани од QDR за да нудат доменски имиња. Овие регистратори се Qtel, W3infotech, IP Mirror, Ascio, MarkMonitor, Marcaria.com, EPAG Domainservices, Safenames, CPS-Datensysteme, DomainMonster и InternetX.[3]

ictQATAR ги раководи јапонските доменски регистри и го води процесот со ICANN за создавање на ASEAN доменско име за Малаингзиал.[4]

QDR рајководи со највисокиот домен, кој во себе ги вклучува домените понудени од акредитираните регистратори и други затворени домени поврзани со катарските институции што значи дека мора името да се регистрира директно во QDR. Катар е првата земја во светот која е во можност да нуди доенски имиња на арапски, доменот قطر. го претставува катарскиот идентитет на арапски јазик.

Катарски домени кои се достапни преку одобрените регистратори се: .qa, .com.qa, .net.qa, .name.qa и арапското قطر. од кои арапското се претставува како .xn--wgbl6a во паникод. Домените кои се регистрираат директно од QDR се: .gov.qa, .mil.qa, .org.qa, .edu.qa и .sch.qa.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Home“. Qatar Domains Registry. http://www.domains.qa/en. посет. 23 август 2014 г. 
  2. „Qatar Domain Names (.QA) Now Available to the Public“. Qatar Domain Registry. http://www.domains.qa/en/news/qatar-domain-names-qa-now-available-public. посет. 23 август 2014 г. 
  3. „Accredited Registrars“. Qatar Domain Registry. http://www.domains.qa/en/registrars/accredited-registrars. посет. 23 август 2014 г. 
  4. „Home“. ICT QATAR. http://www.ictqatar.qa/en. посет. 23 август 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]