.tn

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.tn
Воведен1991
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарAgence tunisienne d'Internet
ПокровителAgence tunisienne d'Internet
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Тунис
Фактичка употребаКористен во тунис, и е дома на страницата The Pirate Bay
Ограничувања на рестрацијатаПотребно е месно жителство
СоставРегистрациите се директно на второ ниво или на трето ниво под разни второстепени имиња
ДокументиRegistration form
Мреж. местоRegistration site

.tnнајвисок државен домен за Тунис.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Регистрациите се директно на второ ниво, или на трето ниво под овие доменски имиња:

 • .com.tn
 • .ens.tn
 • .fin.tn
 • .gov.tn
 • .ind.tn
 • .intl.tn
 • .nat.tn
 • .net.tn
 • .org.tn
 • .info.tn
 • .perso.tn
 • .tourism.tn
 • .edunet.tn
 • .rnrt.tn
 • .rns.tn
 • .rnu.tn
 • .mincom.tn
 • .agrinet.tn
 • .defense.tn

Надворешни врски[уреди | уреди извор]