.tw

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од .台灣)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.tw
TWNIC Logo
Воведен 1989
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар TWNIC
Покровител TWNIC
Наменета употреба Ентитети поврзани со
 Тајван
Фактичка употреба Користен во Тајван
Ограничувања на рестрацијата Различни барања во зависност од втрото ниво на кое се врши регистрацијата,странците можат да се регистрираат само во одредени категории
Состав Регистрациите сена второ ниво или на трето ниво под второстепени ознаки
Документи Guidelines for administration of domain name registration
Правила при спор Taiwan Network Information Center Domain Name Dispute Resolution Policy
Мреж. место TWNIC (домашно); www.neulevel.com.tw (странство)
DNSSEC да

.twнајвисок државен домен за Тајван. Регистаррот е управуван од TWNIC. Регистрациите се прифаќаат од трговски регистратори. Neulevel е во партнерство со TWNIC за рекламирање на tw надвор од Тајван.

ICANN доделила две IDN за Тајван на 25 јуни во 2010 година:[1]

Регистрациите под tw се можни на второ ниво или под различни третостепени домени:

 • edu.tw: за образовни институции
 • gov.tw: владини институции
 • mil.tw: воени институции
 • com.tw: правни лица
 • net.tw: даватели на мрежни услуги
 • org.tw: невладини и непрофитни организации
 • idv.tw: за физички лица
 • game.tw: за сите
 • ebiz.tw: за сите
 • club.tw: за сите
 • tw: за сите

Доменски имиња можат да се регистрираат и со кинеско писмо на второ ниво. Понатамошно, секој регистрант на стандардно доменско име може автоматски да добие уште две доменски имиња на кинеско писмо на следниве второстепени домени: 網路.tw, 組織.tw and 商業.tw. Овие второстепени домени се пандан на net.tw, org.tw и com.tw.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ICANN Board Meeting Minutes“. ICANN. 25 јуни 2010. архивирано од изворникот на 7 јули 2010 г.. http://web.archive.org/web/20100707121158/http://brussels38.icann.org/meetings/brussels2010/transcript-board-25jun10-en.txt. посет. 25 јуни 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]