.ye

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ye
240px
Воведен 1996
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар YemenNet
Покровител TeleYemen
Наменета употреба Ентитети поврзани со Јемен
Фактичка употреба Некаква употреба во Јемен
Состав Регистрациите се на трето ниво под различни второстепени ознаки
Мреж. место Registry site

.yeнајвисок државен домен за Јемен.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Постојат осум второстепени домени:

  • com.ye: Правни лица
  • co.ye: претпријатија
  • ltd.ye: друштва со ограничена одговорност
  • me.ye: физички лица
  • net.ye: даватели на мрежни услуги
  • org.ye: непрофитни организации
  • plc.ye: јавни претпријатија
  • gov.ye: владини институции

Второстени главни домени[уреди | уреди извор]

Во јемен се користи и второстепен главен домен, наменет за доменски имиња на месниот јазик. Во март 2011 година написот اليمن. е регистриран и одобрен за оваа намена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]