.срб

Од Википедија — слободната енциклопедија
.срб
Податотека:SRB-cyrillic-domain.jpg
Воведен2011
Тип на доменНајвисок месен домен (Кирилица)
СостојбаАктивен
РегистарRNIDS
ПокровителRNIDS
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Србија
Фактичка употребаГлавно во Србија
Ограничувања на рестрацијатаНаменето за кирилични доменски имиња.
Документи(недостапно)
Правила при спор(недостапно)
DNS-имеxn--90a3ac
Мреж. месторнидс.срб

.срб месен кириличен домен за Србија. Истиот е активен од 3 мај 2011 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „RNIDS: Cyrillic domain .срб became visible on the Internet“. Архивирано од изворникот на 2013-12-12. Посетено на 2021-08-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]