.ly

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ly
Воведен 1988
Тип на домен Државен код на главен интернет домен
Состојба Активен
Регистар NIC.LY
Покровител General Posts and Telecommunications Company
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Либија
Фактичка употреба Користено во Либија и странство од јазични причини
Ограничувања на рестрацијата Има за терцијарно ниво
Состав Секундарно или терцијарно
Документи Regulations
Мреж. место nic.ly

.ly е главен Интернет домен за Либија.

По и за време на револуцијата во Либија користењето на овој домен е дискутабилно.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]