.ly

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ly
Воведен1988
Тип на доменДржавен код на главен интернет домен
СостојбаАктивен
РегистарNIC.LY
ПокровителGeneral Posts and Telecommunications Company
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Либија
Фактичка употребаКористено во Либија и странство од јазични причини
Ограничувања на рестрацијатаИма за терцијарно ниво
СоставСекундарно или терцијарно
ДокументиRegulations
Мреж. местоnic.ly

.ly е главен Интернет домен за Либија.

По и за време на револуцијата во Либија користењето на овој домен е дискутабилно.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]