.pf

Од Википедија — слободната енциклопедија
.pf
Воведен1996
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарService des Postes et Télécommunications
ПокровителMinistère des Postes et Télécommunications et des sports, chargé
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Француска Полинезија
Фактичка употребаСе користи во Француска Полинезија
Ограничувања на рестрацијатаПотреба да се живее таму
СоставРегистрациите се прават директно на второ ниво или со com.pf
ДокументиRules; Registration form
Мреж. местоOffice des Postes et Télécommunications

.pfсемрежен највисок државен домен за Француска Полинезија.

Мора да се има месен контакт за да се регистрира име на домен под .pf. единствениот второстепен домен за јавни регистрации, додека третостепениот е .com.pf, но повежето регистрации се прават второто ниво.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]