.pf

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pf
Воведен 1996
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Service des Postes et Télécommunications
Покровител Ministère des Postes et Télécommunications et des sports, chargé
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Француска Полинезија
Фактичка употреба Се користи во Француска Полинезија
Ограничувања на рестрацијата Потреба да се живее таму
Состав Регистрациите се прават директно на второ ниво или со com.pf
Документи Rules; Registration form
Мреж. место Office des Postes et Télécommunications

.pfсемрежен највисок државен домен за Француска Полинезија.

Мора да се има месен контакт за да се регистрира име на домен под .pf. единствениот второстепен домен за јавни регистрации, додека третостепениот е .com.pf, но повежето регистрации се прават второто ниво.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]