.tc

Од Википедија — слободната енциклопедија
.tc
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарMeridian TLD
ПокровителMelrex TC
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Туркс и Кајкос
Фактичка употребаКористен од одреден број на страници, од кои само малку се од Туркс и Кајкос. Рекламиран за најразлични турски страници, може да се регистрира и користи за најразлични намени.
Ограничувања на рестрацијатанема
СоставРегистрациите се директно на второ ниво
Правила при спорНепознато
Мреж. местоTLD A.Ş.

.tcнајвисок државен домен за Туркс и Кајкос.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]