.мкд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.mk
.mk
Воведен 2014
Тип на домен највисок државен домен
Состојба активен
Регистар МАРНет
Покровител Министерство за надворешни работи на РМ
Наменета употреба ентитети поврзани co Република Македонија
Фактичка употреба има употреба во Р. Македонија
Состав .мкд
Мреж. место MARnet

Врвен македонски највисок државен домен е .мкд.

Примарен опслужувач за администрирање и управување со врвниот македонски домен „.мкд“ е Македонската академска истражувачка мрежа - МАРНет.

Кириличен домен[уреди | уреди извор]

Во ноември МАРнет започна со процесот на воведување кириличен национален домен. Првата фаза од процесот беше прибирање на предлози за формата на доменот. Поднесувањето предлози се одвиваше на официјалната страница на МАРнет и траеше од 19 ноември до 3 декември 2012 година. Избраниот предлог треба да ги содржи буквите од државата (кратенка или цело име) и тој ќе биде предложен за официјална регистрација.[1][2] На анкетата победил доменот .мкд.

Гласањето за македонски кириличен домен[уреди | уреди извор]

За време на гласањето за македонски кириличен домен гласале 2.288 гласачи и конечните резултати се:

домен гласови %
.мкд 1,670 73
.мак 324 14
.рм 155 7
.македонија 122 5
.рмкд 10 0
.рмак 7 0


Кириличниот домен .мкд е поднесен за официјална регистрација како македонски кириличен доме, а прифатен и регистриран на 20 март 2014.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]