.sv

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sv
240px
Воведен 1994
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар SVNet
Покровител SVNet
Наменета употреба Ентитети поврзани со Ел Салвадор
Фактичка употреба Користен во Ел Салвадор
Ограничувања на рестрацијата Мора да се има месно место на живеење
Состав Регистрациите се на трето ниво под различни второстепени имиња
Документи Policies
Мреж. место SVNet

.svнајвисок државен домен за Ел Салвадор.

второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • edu.sv: образовни институции
  • gob.sv: владини институции
  • com.sv: правни лица
  • org.sv: непорфитни организации
  • red.sv: Национална мрежна асминистрација

Надоврешни врски[уреди | уреди извор]