.sy

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sy
Воведен 1996
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Syrian Telecommunications Establishment
Покровител Syrian Telecommunications Establishment
Наменета употреба Ентитети поврзани со Сирија
Фактичка употреба Користен во Сирија
Ограничувања на рестрацијата нема
Состав Регистрациите се дирекни на второ ниво, или натрето ниво под различни второстепени доменски имиња
Документи Rules
Правила при спор Registry does not act as arbiter of disputes
Мреж. место STE

.syнајвисок државен домен за Сирија.

Посотојат неколку второстепени домени. Тие се:

  • .edu.sy;
  • .gov.sy;
  • .net.sy;
  • .mil.sy;
  • .com.sy;
  • .org.sy;
  • .news.sy;

Надворешни врски[уреди | уреди извор]