.vc

Од Википедија — слободната енциклопедија
.vc
Воведен1991
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарAfilias
ПокровителMinistry of Telecommunications, Science, Technology and Industry
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Свети Винцент и Гренадини
Фактичка употребаКористен во Свети Винцент и Гренадини, но се користи и од други неповрзани странициs
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставРегистрациите се директни на второ ниво или на трето ниво под различни второстепени имиња

.vcнајвисок државен домен за Свети Винцент и Гренадини. Регистрациите се можни од секое место во светот, се користи од различни страници кои не се поврзани со Свети Винцент и Гренадини, исто така се гледа како кратенка за „Venture Capital“, „Ventura County“,„Version Control“, „Video Conferencing“, или други работи како неформална честа кратенка за „você“ („ти“, на португалски). На овојк начин, „.com.vc“ на португалски занчи „.со.тебе“.

На 31 октомври 2000 година, договорот за управување на доменот .VC беше допделен на Tucows од страна на владата Свети Винцент и Гренадини. Tucows го раководеше .VC преку нивната подружница Liberty RMS. На 25 март 2002 година, Afilias го купи Liberty RMS од Tucows, и регистраторот и услугите за доменот .VS потпаднаа под управа на Afilias. Afilias е моменталниот управител на регистарот за доменот .VC.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]