.tf

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.tf
Воведен 1997
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар AFNIC
Покровител AFNIC
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Француски Јужни и Антарктички Земји
Фактичка употреба Неодамна стана популарен поради употребата како ознака за играта Team Fortress 2 (TF2.) Ианку воопшто не се користи, само за слободни пренасочувања на третостепени домени
Состав Рефистрациите се прават на второ ниво, неофицијален сервис, ги пренасочува домените кои се достапни на трето ниво
Документи ICANN redelegation resolution
Мреж. место nic.tf
DNSSEC да

.tfнајвисок државен домен за Француските Јужни и Антарктички Земји. Истовремено со .fr и .re, раководено е од AFNIC. Пред 23 октомври 2004 година, Adamsnames, сместен во Кембриџ, го раководеле овој домен.

Постои и дополнителен сервис кој нуди бесплатни услуги на трето ниво на доменот .tf, под името United Names Organisation. Тие работат со 14 sвторостепени домени како, .eu.tf, .us.tf, .net.tf, и .edu.tf. Тие се подружница на претпријатието smartdots.com, и се даваат како пренасочување на адресите.

Француските Јужни и Антарктички Земји се територии на Франција, и името на доменот потекнува од францускиот јазик, Terres australes et antarctiques françaises. Дел од овие територии се на дел од континентот Антарктик, со што се создава преклопување на доменот .tf со оној на Антарктикот .aq.

Доменот .tf се користи и од мрежните странии поврзани со играта Team Fortress 2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Француски јужни и антарктички територии-никулец