.pw

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.pw
Воведен 1997
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар .PW registry
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Палау
Фактичка употреба Рекламни мрежни даватели на услуги
Ограничувања на рестрацијата Нема
Состав Регистрација на второстепени и третостепени имиња
Мреж. место http://www.registry.pw

.pwнајвисок државен домен за Палау. Првично бил доделен на тихоокеанската островска нација Палау во 1997 година.[1] Предоделуван бил нколку пати за моментално да биде во владение на Directi, група на бизниси кои работат и со регистрите и другите семрежни услуги кои го ребрендирале како професионална мрежа. Од 25 март 2013 година, домените под .pw се достапни на целата јавност.

На 10 јуни 2013 година, регистарот објавил дека се надминати 250.000 регистрации.[2]

Овој домен е исто така извор на огромен број на спам пораки.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]