.vu

Од Википедија — слободната енциклопедија
.vu
isnic
Воведен1995
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарTelecom Vanuatu Limited
ПокровителTelecom Vanuatu Limited
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Вануату
Фактичка употребаСе користи во Вануату, но и на страници кои не се поврзани со Вануату
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставРегистрациите се директно на второ ниво. Постојат и третостепени имиња под второстепени ознаки како на пример .gov.vu.
Мреж. местоvuNIC

.vuнајвисок државен домен за Вануату.

Домените .vu првично биле давани бесплатно на сеое лице кое ќе побарало доменско име, сега се продаваат како штое случајот и со другите високи домени.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]