.vu

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.vu
240px
Воведен 1995
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Telecom Vanuatu Limited
Покровител Telecom Vanuatu Limited
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Вануату
Фактичка употреба Се користи во Вануату, но и на страници кои не се поврзани со Вануату
Ограничувања на рестрацијата Нема
Состав Регистрациите се директно на второ ниво. Постојат и третостепени имиња под второстепени ознаки како на пример .gov.vu.
Мреж. место vuNIC

.vuнајвисок државен домен за Вануату.

Домените .vu првично биле давани бесплатно на сеое лице кое ќе побарало доменско име, сега се продаваат како штое случајот и со другите високи домени.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]