Прејди на содржината

.mo

Од Википедија — слободната енциклопедија
.mo
Воведен1992
Тип на доменCountry code top-level domain
Состојбаактивен
РегистарMONIC
ПокровителВлада на Макао
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Макао
Фактичка употребаУпотребувано во Макао
Ограничувања на рестрацијатаЛокални бизниси и организации
СоставИмало само терцијални под секундарна етикета, но сега на тие што имаат терцијална етикета им е дозволено да имаат директна секундарна
ДокументиРегулативи
Мреж. местоMONIC

.moнајвисок семрежен домен на Макао. Некаде Макао се пишува со у, но сепак доменот е .mo. Се управува од MONIC (Macao Network Information Center). Тие пак се управувани од Универзитетот на Макао од 1992.

Од 12ти март 2011, владата на Макао ја презема таа улога и таа е надлежен орган.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Второстепените домени се дозволени само за оние кои имаат веќе регистрарн терцијален домен.

  • .com.mo - Комерцијални ентитете
  • .edu.mo - Образовни институции
  • .gov.mo - Владини одделенија
  • .net.mo - Семрежни услужници
  • .org.mo - непрофитни организации

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]