.mt

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.mt
Воведен 1992
Тип на домен Државен домен од прво ниво
Состојба Активен
Регистар NIC Малта
Покровител NIC Малта
Наменета употреба Субјекти поврзани со  Малта
Фактичка употреба Популарен во Малта
Документи Услови и правила
Мреж. место NIC-MT

.mt е главен Интернет домен за Малта. Со доменот управува NIC-MT.

Секундарни домени[уреди | уреди извор]

  • com.mt: Kомерцијални
  • org.mt: Oрганизации
  • net.mt: Интернет провајдери
  • edu.mt: Eдукациони
  • gov.mt: Владини

Надворешни врски[уреди | уреди извор]