.mt

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.mt
Воведен1992
Тип на доменДржавен домен од прво ниво
Состојбаактивен
РегистарNIC Малта
ПокровителNIC Малта
Наменета употребаСубјекти поврзани со  Малта
Фактичка употребаПопуларен во Малта
ДокументиУслови и правила
Мреж. местоNIC-MT

.mtнајвисок семрежен домен на Малта. Со доменот управува NIC-MT.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • com.mt: Комерцијални
  • org.mt: Организации
  • net.mt: Семрежни услужници
  • edu.mt: Образовни
  • gov.mt: Владини

Надворешни врски[уреди | уреди извор]