.tz

Од Википедија — слободната енциклопедија
.tz
Воведен1995
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарtzNIC
ПокровителУниверзитет во Дар ес Салам
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Танзанија Танзанија
Фактичка употребаНекаква употреба во Танзанија
Ограничувања на рестрацијатаМора да се биде жител на Танзанија да с епокаже намера за користење на семрежјето,напразни регистрации не се дозволени, една регистрација по организација
СоставРегистрациите се на трето ниво под второстепени ознаки
Правила при спорРегистрантите мора да го проверат регистарот за трговски марки или други имиња поврзани со домените
Мреж. местоtzNIC

.tzнајвисок државен домен за Танзанија. Регистрациите се на трето ниво под овие второстепени имиња:

 • .co.tz: правни лица
 • .ac.tz: образовни институции
 • .go.tz: владини институции
 • .or.tz: непрофитни организации
 • .mil.tz: воени институции
 • .sc.tz: основни и средни училишта
 • .ne.tz: даватели на мрежни услуги

Доплнителни второстепени имиња кои биле додадени на 14 февруари 2012 година се:

 • .hotel.tz
 • .mobi.tz
 • .tv.tz
 • .info.tz
 • .me.tz

Надворешни врски[уреди | уреди извор]