.nr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.nr
Воведен 1998
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар CenpacNet
Покровител CenpacNet
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Науру
Фактичка употреба Мала употреба
Ограничувања на рестрацијата .gov.nr и .edu.nr се ограничени за соодветните установи во Науру
Состав Имиња можат да се регистрират директно на второ ниво или пак на трето ниво под различни категории
Документи Договор за регистрација
Правила при спор UDRP
Мреж. место CenpacNet

.nrсемрежен највисок државен домен за Науру. .nr домените мора да се платат, и истите можат да се добијат од CenpacNet, семрежмиот нудач на услуги во Науру.

Поставувањето на .nr беше направено од страна на Франк Мартин во 2002 година со употреба на специфичен код.

Оригиналната конфигурација на .nr доменот била извршена од страна на Шон Моран од ComTech Communications (Австралија) во 1998 година како дел од првото семрежно поврзување на островот. Подоцна претстоел долг процес на одобрување и зпишување на доменот .nr од страна на IANA.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Ова се секундарните домени под кои можат да се направат и третостепени регистрации во регистарот:

  • edu.nr (ограничен)
  • gov.nr (ограничен)
  • biz.nr (неограничен)
  • info.nr (неограничен)
  • net.nr (неограничен)
  • org.nr (неограничен)
  • com.nr (неограничен)

Забелешка: "co.nr" не е во официјалната хиерархија, станува збор за домен (www.co.nr) кој го поседува претпријатие кое нуди слободни услуги на поддоменски пренасочувања.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]