.cs

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.cs
Воведен ca. 1990
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Прекинат
Регистар Нема
Покровител Нема
Наменета употреба Ентитети поврзани со Чешка Чехословачка (првично, до бришењето) и подоцна  Србија и Црна Гора (резервирано, но никогаш искористено)
Фактичка употреба Се користело во Чехословачка и било прекинато користењето по појавата на .cz и .sk, никогаш не бил користен за време на постоењето на Serbia and Montenegro
Ограничувања на рестрацијата Не можат да се прават регистрации
Состав Не постои
Правила при спор Нема
Мреж. место None

.csнајвисок државен домен кој бил користен во Чехословачка. Сепак, до поделбата на Чешка Република и Словачка во 1993 година, и двете земји си добиле нови домени: .cz и .sk. Употребата на .cs се истиснувала пополека, и доменот бил избришан во јануари 1995 година.

По бришењето на .yu in 2010 година, .cs бил најчесто употребуваниот доменкој некогаш бил избришан. Статистиките од RIPE покажуваат дека дури и во јуни 1994 година, многу голем дел од разговорите се воделе на .cz и .sk, но .cs сеуште имал 2,300 сервери. За споредба, други избришани домени (.nato и .zr) никогаш немале повеќе од 10 сервеи.

Во јули 2003 години, CS станува домен за Србија и Црна Гора, и како таков остабнал се до 2006 година, кога земјата се поделила на домените .rs и .me. Сепак, Србија и Црна Гора не го користеле доменот .cs, туку продолжиле д го користат југословенскиот домен .yu.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]