.yu

Од Википедија — слободната енциклопедија
.yu
nic.yu yugoslav internet domain registry
Воведен1989
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаПрекинат
Регистарnic.yu
ПокровителYUNET Association
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Југославија
Фактичка употребаИстечен во март 2010
Ограничувања на рестрацијатаРегистрациите не се дозволуваат од 10 март 2008 година.
СоставРегистрациите биле на трето ниво под воспоставени на поддомени
ДокументиPolicy statement
Мреж. местоnic.yu (formerly)

.yuнајвисок државен домен кој бил наменет за Југославија и главно се користел во Федерална Република Југославија и наследникот Србија и Црна Гора меѓу 1994 и 2010 година.

Откако Србија и Црна Гора добиле сопствени доемни .rs и .me во 2007 година, започнал периодот на премин, со што доменот and .yu престанал да постои на 30 март 2010 година.[1]

.yu е најкористенот висок домен кој некогаш бил избришан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Serbian National Register of Internet Domain Names Home Page“. RNIDS. Архивирано од изворникот на 2010-02-01. Посетено на 30 March 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]