.lv

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.lv
Воведен1993
Тип на доменДржавен код на главен интернет домен
СостојбаАктивен
РегистарIMCS UL
ПокровителUniversity of Latvia
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Латвија
Фактичка употребапопуларен во Латвија
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставСекундарно или терцијарно
ДокументиGeneral rules; .gov.lv policy
Правила при спорDispute resolution policy
Мреж. местоNIC.lv

.lv е главен Интернет домен за Латвија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]