.lv

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.lv
Воведен 1993
Тип на домен Државен код на главен интернет домен
Состојба Активен
Регистар IMCS UL
Покровител University of Latvia
Наменета употреба Ентитети поврзани со  Латвија
Фактичка употреба популарен во Латвија
Ограничувања на рестрацијата Нема
Состав Секундарно или терцијарно
Документи General rules; .gov.lv policy
Правила при спор Dispute resolution policy
Мреж. место NIC.lv

.lv е главен Интернет домен за Латвија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]