.yt

Од Википедија — слободната енциклопедија
.yt
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарAFNIC
ПокровителAFNIC
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Мајот
Фактичка употребаРетко користен
СоставРегистрациите с на второ ниво
Мреж. местоnic.yt (redirects to afnic.fr)
DNSSECда

.ytнајвисок државен домен за Мајот. Дел од регистарот на Франција. Официјалната адреса на регистраторот е nic.yt која пак пренасочува кон француската страница за регистрација, AFNIC. Регистрациите, кои биле привремено суспендирани, продолжиле во декември 2011 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]