.gr

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.gr
.gr
Воведен 1989
Тип на домен ccTLD
Состојба Активен
Регистар FORTH-ICS
Покровител Фондација за истражување и технологија - Хелас (FORTH)
Наменета употреба Ентитети повезани со Грција
Фактичка употреба Многу популарен во Грција
Ограничувања на рестрацијата Постоји обврска да се користи само во Грција
Состав Регистрациите се директно на второ или трето ниво
Документи Правила и регулации (el)
Мреж. место GR-Hostmaster

.gr е врвен интернет домен (ccTLD) за Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]