.gr

Од Википедија — слободната енциклопедија
.gr
.gr
Воведен1989
Тип на доменccTLD
СостојбаАктивен
РегистарFORTH-ICS
ПокровителФондација за истражување и технологија - Хелас (FORTH)
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Грција
Фактичка употребаМногу популарен во Грција
Ограничувања на рестрацијатаПостои обврска да се користи само во Грција
СоставРегистрациите се директно на второ или трето ниво
ДокументиПравила и регулации (el)
Мреж. местоGR-Hostmaster

.gr е врвен интернет домен (ccTLD) за Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]