.va

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.va
Vatican crest
Воведен1995
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарСемрежната канцеларија на Светата стлица
ПокровителСветата стлица
Наменета употребаВатикан Ентитети поврзани со Ватикан
Фактичка употребаКористен од официјален Ватикан / Страница на Светата столица
Ограничувања на рестрацијатаНе се можни јавни регистрации
СоставСамо официјалните страници на Ватикан се на овој домен, тие се второстепени доменски имиња, како и vatican.va
Правила при спорНема
Мреж. местоwww.vatican.va

.vaнајвисок државен домен за Ватикан.[1] Раководен од семрежната канцеларија на Светата столица.

Список на мрежни страници[уреди | уреди извор]

Постојат 23 лесно достапни имиња кои започнуваат на „www“ во зоната на .va, кои се наброени подолу. Постојат многу поддомени само за електронската пошта[2]

„www“ имиња на мрежни страници

Не-„www“ имиња на страници:

Второстепените домени не се достапни за јавноста.

Име и електронската пошта во именувањата на доменот .va вклучуваат john.vatican.va , michael.vatican.va , paul.vatican.va , lists.vatican.va , и vatiradio.va.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Delegation Record for .VA“. Internet Assigned Numbers Authority. Посетено на 22 March 2013.
  2. „VA Zone File“. Robert Baskerville's ccTLD analysis data. 2007-12-28. Архивирано од изворникот на 2008-01-19. Посетено на 2007-12-28.