.im

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.im
introduced=1996
Тип на домен Државен код на главен интернет домен
Состојба Активен
Регистар Domicilium
Покровител Влада на Острвот Ман
Наменета употреба Ентитети поврзани со Острвот Ман
Фактичка употреба Има некаква употреба на Острвот Ман
Ограничувања на рестрацијата Името мора да биде вашето вистинско име или позната варијација
Состав Регистрацијиите се на третото или четвртото ниво под разните категорија
Мреж. место Регистар на домени за Острвот Ман

.im е главен државен интернет домен (ccTLD) за Островот Ман. Го администрира Владата на Островот Ман.

Регистрациите се на трето, или понекогаш и четвртото ниво, под разните категориии:

  • co.im за компании, здруженија, трговци и останати комерцијални организациии
  • ltd.co.im за приватни д.о.о. компании
  • plc.co.im за јавни д.о.о. компании
  • net.im за Интернет сервисни провајдери
  • gov.im за владата на Островот Ман
  • org.im за личности и непрофитни организациии
  • nic.im за употреба внатре во im доменот која поддржува инфраструктура
  • ac.im за академски организациии

Надворешни врски[уреди | уреди извор]