.py

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.py
nic.py
Воведен 1991
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар NIC Paraguay
Покровител Компјутерски национален центар, Национален универзитет во Асунсион
Наменета употреба Ентитети поврзани со Парагвај
Фактичка употреба Доволно користен во Уругвај
Ограничувања на рестрацијата Второстепените регистрации се забранети, мора да се има контакт во Парагвај, подомените имаат различни ограничувања, сите барањ мора да се одобрат од регистарот
Состав Регистрациите на трето ниво се под второстепените домени
Мреж. место Nic.py

.pyнајвисок државен домен за Парагвај.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • com.py
  • coop.py
  • edu.py
  • mil.py
  • gov.py
  • org.py
  • net.py
  • una.py

Надворешни врски[уреди | уреди извор]