.sl

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.sl
Воведен 1997
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар AFcom
Покровител Sierratel
Наменета употреба Ентитиети поврзани со  Сиера Леоне
Фактичка употреба Не е многу користн
Ограничувања на рестрацијата Регистарот го задржува правото да ги следи и одбива барањата
Состав Регистрациите се дозволени на второ ниво
Правила при спор UDRP
Мреж. место www.nic.sl

.slнајвисок државен домен за Сиера Леоне.

.sl исто така се користи за скоја мрежна страница која се занимаа со виртуелниот свет на Second Life.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

  • .sl - општ
  • .com.sl - правни лица
  • .net.sl - мрежни претпријатија
  • .org.sl - невладини организации
  • .edu.sl - образовни институции
  • .gov.sl - владиниинституции

Наворешни врски[уреди | уреди извор]