.ug

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
.ug
220px
Воведен 1995
Тип на домен Највисок државен домен
Состојба Активен
Регистар Uganda Online
Покровител Uganda Online
Наменета употреба ентитети поврзани со  Уганда
Фактичка употреба Некаква употреба во Уганда
Ограничувања на рестрацијата Нема
Состав Регистрациите се прават на второ ниво или на трето ниво под различни второстепени ознаки
Документи Terms and conditions
Правила при спор UDRP
Мреж. место Uganda Online registry
DNSSEC да

.ugнајвисок државен домен за Уганда.

Второстепени домени[уреди | уреди извор]

Регистрациите с еправат на овие второстепени поддомени:

  • .co.ug - правни лица
  • .ac.ug - академски институции
  • .sc.ug - основни и средни училишта
  • .go.ug - владини институции
  • .ne.ug - даватели на мрежни услуги
  • .or.ug - организации
  • .org.ug - невладини организации
  • .com.ug - профитни организации

Но, регистрациите сега се директно на второ ниво.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]